,,NAJ FOTKA,, OSNOVNIH ŠKOLA HRVATSKE
Autor: Željka Ninčević, 5. 12. 2016.

15. studenog 2016. otvorena je u OŠ Dr. Ivan Merz u Zagrebu izložba digitalne fotografije osnovnih škola Hrvatske, na temu Svjetlo. Pristiglo je 317 fotografija iz 51 škole diljem Hrvatske, a predstavljene su na javnoj izložbi na ogradi škole u ulici Račkoga 4 (centar grada Zagreba), te na mrežnim stranicama škole. Stručni žiri je kao najbolju odabrao fotografiju učenika naše škole Ilije Nakira pod nazivom Camera obscura – svjetlo u sobi.

Zanimljiv je način kako je nastala ova fotografija. Prozori učionice se prekriju tamnim crnim najlonom, a na jednom od njih se napravi rupica veličine kovanice od 20 lp. Na taj način učionica se pretvori u cameru obscuru, te se na suprotnom zidu dobije obrnuta sliku školskog okoliša. Budući da je učionica potpuno zamračena, brzina zatvarača se postavi na 30 sekundi.

Ovaj eksperiment učenici su radili prošle godine na nastavi fizike kada su obrađivali svjetlost, te su se odmah dosjetili kako bi ga rado ponovili za ovakav natječaj. Zapravo su učenici sami izradili vlastiti „fotoaparat“, a budući da će za nagradu za 1. mjesto dobiti novi fotoaparat Nikon S2900 Coolpix, dogodine očekujemo još zanimljivih digitalnih fotografija.

Čestitamo Iliji i njegovoj mentorici Ani Vukadinović na dobrom oku i kreativnoj ideji!

Pogledajte i ostale fotografije koje smo poslali na natječaj pod OPŠIRNIJE!

Marita se 10 s nalazila na prvoj poziciji (ruke na ušima), 10 s na drugoj (ruke na ustima) i 10 s na trećoj poziciji (ruke na očima).

Obje fotografije smo dobili tako što smo u vremenu od 30 sekundi laserom doslovce crtali u mračnoj učionici.