Izvanučionična nastava u Splitu
Autor: Željka Ninčević, 20. 12. 2017.

Danas nismo bili u školi. A nastava je ipak održana, ali ne u Slatinama nego u Splitu. Dan smo započeli predstavom Priče iz davnine u Gradskom kazalištu mladih. Ova legendarna zbirka bajki i nakon više od 100 godina od objavljivanja zbližava sve generacije. Ušli smo u fantastični svijet Šume Striborove i priče Sunce djever i Neva Nevičica  i prisjetili se kako tražiti istinu, i kako gledati na svijet dječjim očima.

Sedmaši i osmaši su za to vrijeme posjetili  Mesdžid u Splitu – muslimanski molitveni prostor. Glavni imam, Vahid ef. Hadžić, ih je upoznao s osnovnim činjenicama o Islamskoj zajednici u Splitu i Hrvatskoj, te je priredio prezentaciju o osnovama učenja islama. Posebno je naglasio s kojom počasti Kur'an govori o Isusu i Mariji, te napomenuo ono o čemu stalno govorimo i u školi: upoznajmo, te budimo tolerantni i otvoreni prema drugim vjerama i kulturama.

Sljedeća stanica je bio Pomorski muzej. Vidjeli smo razvoj broda - jedrenjaka, broda na vesla, parobroda, broda na motorni pogon - od antičkih vremena do suvremenog doba, veliki broj amfora i antičkih sidra, te maketa i slika dubrovačkih i bokeljskih jedrenjaka. Sukobi na Jadranu od antike do kraja 20. st. predstavljeni su u dijelu postava posvećenog vojnom pomorstvu. Ilirske liburne, rimske bireme, omiški gusarski brod, hvarska galija Sveti Jerolim iz Lepantske bitke 1571. g. neke su od maketa koje nose miris soli pomiješan s barutom. Uz različito staro oružje, vidjeli smo i najstariji primjerak torpeda na svijetu iz 1866. godine, a naučili smo da je prvi Hrvat koji je oplovio svijet bio Ivan Visin. Učenici razredne nastave su osim obilaska, sudjelovali i u zanimljivoj radionici pod nazivom Ribolovka.

Učenici predmetne nastave su dan završili posjetom Državnom arhivu. Ljubazni djelatnici su ih proveli kroz četiri odjela. Na Odjelu za konzervaciju, restauraciju i zaštitu arhivskog gradiva vidjeli su kako se restauriraju stari spisi oštećeni vlagom. Na Odjelu za sređivanje i obradu arhivskog gradiva, proučavali su Maticu rođenih u Slatinama od 1825. do 1878. godine. Na Odsjeku za filmsko i nekonvencionalno gradivo naučili su kako su se nekada montirali filmovi, a u Arhivu mapa za Istru i Dalmaciju pronašli su stare katastarske planove Slatina.

Poučno, zanimljivo, novo – samo su neki od komentara zadovoljnih učenika.