NOĆNJAK 2018.
Autor: Željka Ninčević, 17. 3. 2018.

U hotelu "Olympia" u Vodicama održan je jubilarni 20. Noćnjak – međunarodna manifestacija maslinara i uljara u organizaciji Zadružnog saveza Dalmacije, a pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović. Na jubilarnom izdanju prijavljeno je za ocjenjivanje 440 uzoraka ulja i 45 proizvoda od maslina iz maslinarskih regija Hrvatske, te iz Italije, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Tijekom tri dana, sudionici su mogli obići Sajam opreme, alata i repromaterijala za maslinarstvo i uljarstvo, Olio bar, uz vođene degustacije i prezentacije maslinovih ulja, potom izložbu maslinovih ulja, proizvoda od maslina i proizvoda s oznakom "Hrvatski otočni proizvod". Tijekom znanstveno-stručnih skupova naučili smo više o cijepljenju maslina, uzročnicima sušenja stabala, folijarnoj gnojidbi, prilagodbi maslinarstva klimatskim promjenama, zaštiti masline od maslinova svrdlaša, ishrani masline, utjecaju kiše na razvoj paunova oka, te o novim rješenjima za suzbijanje korova u maslinicima.

Posljednju večer, na svečanoj dodjeli priznanja, i naša zadruga je ponosno primila priznanje za šesnaestogodišnje sudjelovanje na ovoj hvale vrijednoj manifestaciji.

Čestitke našim zadrugarima!