Obilježili smo Svjetski dan osoba s Down sindromom
Autor: Željka Ninčević, 21. 3. 2018.

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta. Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.

Zato smo danas u školu obuli različite čarape kako bismo podržali osobe s ovim sindromom. Cilj nam je odgajati učenike za prihvaćanje različitosti. Tako su učenici 8. razreda pogledali prigodan edukativni film o ovoj temi, a razgovorali smo i o gluhonijemim osobama i znakovnom jeziku. O važnosti inkluzije osoba s posebnim potrebama u redovni školski sustav, djelatnici Škole se educiraju na stručnim aktivima.