Jednodnevni izlet u dolinu Neretve
Autor: Željka Ninčević, 1. 6. 2018.

Petak, dan kao stvoren za izlet. U ranim jutarnjim satima uputili smo se putevima doline Neretve. Autocestom stigli smo do našeg prvog odredišta Prirodoslovnog muzeja Metković. Tamo smo imali priliku vidjeti Ornitolosku zbirku i multimedijalni prikaz lokaliteta staništa i specifičnosti delte rijeke Neretve. Kroz staklene panele budnim okom pratile su nas različite životinje: vukovi, kornjače, ptice, leptiri i ostali kukci.

Arheološki muzej Narona u Vidu bila je naša sljedeća stanica. Prostor na kojem su pronađeni ostaci rimskog hrama pretvoren je u prvi hrvatski muzej in situ. Sedamnaest statua rimskih careva i članova njihovih obitelji na čelu sa carom Gajom Julijom Cezarom ponosno poziraju kao nekad pred svojim pukom.

Nakon hrane za mozak, u restoranu uz rijeku čekao nas je rucak, a nakon ručka i vožnja tradicionalnim neretvanskim lađama (fotosafari). Žubor rijeke, cvrkut ptica, let vilinskog konjica i kreketanje žaba Na povratku kući zaustavili smo se u Vepric (Svetište Majke Božje Lurdske) pokraj Makarske. Uz molitvu i zahvalu za zdravlje, mir i dobre ocjene uputili smo se kući. Sretni i umorni stigli smo u Slatine u večernjim satima.