Sretan Dan neovisnosti!
Autor: Željka Ninčević, 8. 10. 2018.

8. listopada 1991. godine, Hrvatski sabor je jednoglasno donio Odluku o raskidu državnopravnih sveza Republike Hrvatske s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ. Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji.

Pored proslave Dana neovisnosti, danas obilježavamo još dva iznimno važna događaja koji su obilježili našu bogatu nacionalnu povijest a zbili su se u Solinu. 08. listopada 976. godine u crkvi sv. Marije na Gospinu otoku sahranjena je kraljica Jelena, zaštitnica udovica i siromaha, a isti dan 1076. u krunidbenoj bazilici sv. Petra i Mojsija (Šupljoj crkvi), Dmitar Zvonimir je okrunjen za hrvatskog kralja.