Ekskurzija učenika 8. razreda
Autor: Željka Ninčević, 6. 10. 2018.

Dugo očekivano putovanje je započelo rano ujutro 1.10.2018.  Autobus je bio pun učenika našeg razreda, ali i učenika iz škole u Kaštel Lukšiću i učenika iz Lećevice. Naše raznoliko društvo se uskoro povećelo jer su nam se pridružili i učenici iz škole u Segetu i iz Ljubitovice te smo se uputili u konačno odredište – predivnu Istru. Premda je putovanje dugo trajalo, nije nam bilo dosadno jer smo dosta zastajkivali, a i zabavljali smo se slušajući glazbu i upoznavajući se.

Prvo smo posjetili otok Krk gdje smo razgledavali ostatke Bašćanske ploče i zidina. Nakon toga smo napokon stigli u hotel Duga uvala, raspakirali smo se i pripremili za zabavu u discu. Sutradan nas je očekivalo razgledavanje prekrasne Pule u kojoj smo se divili poznatom amfiteatru i katedrali, Augustovom hramu i Slavoluku Sergejevaca, a najviše smo se veselili slobodnom vremenu u Puli koje smo iskoristili za druženje. U Puli smo i ručali, a nakon ručka smo išli autobusom u Fažane i poslije smo posjetili Nacionalni park Brijuni gdje nam je bilo prelijepo i divili smo se ljepotama prirode. Po povratku u hotel je slijedila još jedna zabava.

Trećeg dana smo posjetili Motovun, gradić poznat po filmskom festivalu i tartufima. U Motovunu smo pogledali srednjovjekovnu utvrdu i obišli grad. Posjetili smo i gradić Višnjan koji je poznat po Zvjezdarnici. Vratili smo se u hotel gdje smo se družili na bazenu i pripremali za još jednu disco večer.

Četvrti dan su obilježili gradovi Rovinj i Poreč. U Rovinju smo razgledali centar grada i crkvu sv. Eufemije, a do Poreča smo se vozili preko Limskog kanala. U Poreču smo ručali i razgledavali grad, posjetili smo poznatu Eufrazijevu baziliku, a slobodno vrijeme smo iskoristili za istraživanje grada. U hotel smo se vratili umorni, ali ne preumorni za još jednu večer zabave.

Zadnjeg dana smo posjetili najmanji grad na svijetu Hum i grad Opatiju. Prvo smo razgledavali Hum do kojeg vodi Aleja glagoljaša. U Opatiji smo razgledavali grad, a posebno me se dojmila skluptura djevojke s galebom u ruci. Ručali smo u Senju i nastavili vožnju prema kući. Prvo su se iskrcali učenici iz Segeta, a zatim i ostali i na kraju mi. Najbolje od cijele eksurzije su nova prijateljstva za koja se nadamo da će dugo trajati.                                                                           Tea Ljubica, 8. r.