EKSKURZIJA UČENIKA 8. RAZREDA 28. - 31. 08. 2019.
Autor: Željka Ninčević, 2. 9. 2019.

Ovogodišnji osmaši su novu školsku godinu započeli najuzbudljivije moguće – odlaskom na ekskurziju i to zajedno sa učenicima 8. razreda OŠ don Lovre Katića iz Solina. Na putu su krenuli ujutro, te prvo zastali u Ogulinu gdje su posjetili Zavičajni muzej i Ivaninu kuću bajki te prošetali gradom i čuli legendu o Đulinom ponoru koji se nalazi u centru Ogulina i dubok je 40 m. Zastali su još i u Karlovcu gdje su posjetili Akvarij slatkovodnih riba Aquatica. U večernjim satima su stigli u hotel i zabavili se u discu gdje su se družili s učenicima iz Solina.

Drugog dana su posjetili Krapinu i to Muzej krapinskih neadretalaca u kojem su slušali predavanje o svemiru, postanku Zemlje, evoluciji. Nakon Krapine u gradić Desinić u kojem je dvorac Veliki Tabor u kojem su pogledali muzejski postav, ali i čuli poznatu legendu o Veroniki Desinić i Fridrichu Celjskom. Ručali su na seoskom imanju i potom nastavili do dvorca Trakošćan, najljepšeg dvorca Hrvatskog zagorja. Druženje i zabava su se nastavili u hotelu i u discu gdje su se naši učenici zabavljali sa Solinjanima.

Treći dan su proveli u Zagrebu, našem glavnom gradu. Lokalni vodiči su ih proveli kroz Ilicu gdje su posjetili Muzej ilizija te su krenuli od Trga bana Jelačića do Rokova perivoja, povijesne gradske cjeline visoke urbanističke, arhitektonske i parkovne vrijednosti. Potom su posjetili Gornji grad, Trg sv. Marka, Katedralu Uznesenja Blažene Djevice Marije i svetih Stjepana i Ladislava, Kamenita vrata, Kulu Lotršćak te su ručali u Tkalčičkoj ulici. Nakon ručka su posjetili zagrebački zoološki vrt. Posjet je prekinut zdravstvenim poteškoćama dijela učenika što je utjecalo i na završni dan, gdje su posjetili svetište Mariju Bistricu te nakon ručka krenuli natrag u Slatine.

Uzbuđenja nije nedostajalo, a pamtit će se vesele zgode i nezgode te nova prijateljstva.