Izvanučionična nastava u Klisu
Autor: Željka Ninčević, 7. 10. 2019.

Proveli smo divan dan na Klisu. Posjetili smo agro park Stella Croatica gdje smo vidjeli staru kamenu kuću u kojoj se nekad živjelo, sa spavaćom sobom i konobom. Naučili smo što su naši stari oblačili, kakve su im bile opanke, kakav im je bio krevet, gdje su čuvali dotu, ali i kako su kuhali, mljeli žito i pravili vino.

Učenici razredne nastave su u sklopu obilaska agro parka sudjelovali u radionici "Od zrna do kruha", gdje su se upoznali sa žitaricama, te tradicionalnim i novim načinima obrade i prerade. Skupa su mijesili kruh, te isprobali plodove svoga zajedničkog rada.

Učenici predmetne nastave su sudjelovali u radionici "Vitaminska bomba", gdje su naučili mnogo o vitaminima i mineralima, njihovoj ulozi u organizmu, te osvijestili važnost zdrave prehrane. Sve su skupa ponovili kroz mini kviz, a zatim u praktičnom dijelu pravili zdrav i ukusan obrok – smoothie od šumskog voća, mrkve ili blitve.

Ostatak dana proveli smo na tvrđavi Klis. Naučili smo ponešto o našoj povijesti, hrabrim uskocima, Petru Kružiću i nemilosrdnim Turcima. Posebno nas se dojmilo uskočko oružje, naučili smo i tehnike mačevanja, te gađali lukom i strijelom.

Izvanučionična nastava - ravno u sridu!