Posjet osmih razreda Vukovaru, 03. - 05. 11. 2019.
Autor: Željka Ninčević, 6. 11. 2019.

U okviru projekta Posjet učenika osmih razreda Vukovaru u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata, u Vukovaru su boravili naši osmaši u pratnji nastavnice Ane Vukadinović. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. U okviru razrađenog programa učenici su se upoznali sa pojedinostima tromjesečne opsade Vukovara, organizacije otpora, stradanjima, progonstvom Vukovaraca, logorima i zločinima nad civilima.

Nakon predavanja Domovinski rat i Bitka za Vukovar, uz stručno vodstvo brigadira hrvatske vojske, učenici su razgledali Memorijalni centar u sklopu kojeg se nalazi izložba pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu, prikaz koncentracijskih logora, simulacija bojnog polja i drugi zanimljivi eksponati. Istog dana, nakon ručka, učenici su upoznati s bogatom kulturno-povijesnom baštinom Vukovarsko-srijemske županije i nekada bogatog i razvijenog grada Vukovara. Posjetili su Gradski muzej Vukovar u obnovljenom dvorcu Eltz, obnovljeni samostan i crkvu sv. Filipa i Jakova te novootvoreni Muzej vučedolske kulture. Tijekom boravka u Memorijalnom centru i hostelu Dubrovnik bilo je prilike za druženje, zabavu i upoznavanje s učenicima drugih škola, a ponajviše s učenicima škole Ravne njive iz Splita s kojima smo i putovali do Vukovara.

Drugog dana boravka u Vukovaru učenici su obišli memorijalna mjesta: Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Masovnu grobnicu Ovčaru, Mjesto sjećanja-Vukovarska bolnica ’91., vodotoranj, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put-Put spasa. Mjesta su to koja izazivaju tugu i ostavljaju težinu razmišljanja o ljudskoj brutalnosti pri potpunom nedostatku humanosti.

Škola mira završna je aktivnost dvodnevnog posjeta Vukovaru. Njezin je cilj da učenici nakon učenja o Domovinskom ratu i događajima na prostoru Vukovara i njegove okolice 1991. godine završe posjet u pozitivnom ozračju, svjesni da je mir ono čemu trebaju težiti, i kao pojedinci i kao narod. U završnom kvizu našu školu predstavljale su Ema Žižić i Josipa Baras te su uz potporu i navijanje ostalih učenika osvojile treće mjesto. U ugodnoj atmosferi druženja uz pjesmu krenuli smo prema Slatinama.