Festival prava djece i Međunarodni dan tolerancije
Autor: Željka Ninčević, 18. 11. 2021.

13. Festival prava djece održao se online i ove godine, u listopadu i studenom. Organizator je Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator, u suradnji s Uredom UNICEF-a za Hrvatsku, Uredom pravobraniteljice za djecu i Hrvatskim filmskim savezom, a s ciljem proslave dječjih prava i promocije stvaralaštva djece i mladih. Festival je u potpunosti besplatan i inkluzivan, s titlovima za osobe s oštećenjem sluha te audiodeskripcijom za osobe s oštećenjem vida. Naši učenici od 3. do 8. razreda su odgledali filmove Nevidljiva i Stop (cyber)bullyingu, kroz čije radnje smo obilježili i Međunarodni dan tolerancije, koji se obilježava 16. 11. Ovi filmovi su potaknuli rasprave o različitim temama pa smo se podsjetili što je to tolerancija i zašto je važno osvještavati vlastite predrasude i stereotipe o drugima. Razgovarali smo i o diskriminaciji i osvijestili da smo se svi ponekad osjećali nevidljivo te da ponekad nesvjesno doprinosimo tome da se i u našem razredu netko može osjećati nevidljivo. I na Vijeću učenika smo razgovarali o važnosti zaštite prava svakog djeteta te je svaki predstavnik imao priliku iznijeti situaciju u vlastitom razrednom odjelu. Na ovaj način su učenici osvijestili koliko je važno poštivati svačija prava i posebnosti te što svatko od njih može napraviti kako bi se drugi oko njih bolje osjećali.