Svjetski dan osoba s Downovim sindromom
Autor: Željka Ninčević, 21. 3. 2022.

Svake godine 21. ožujka obilježava se Svjetski dan osoba sa Down sindromom. Zašto baš 21. 3.? Down sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška na 21. paru kromosoma, gdje se umjesto dva nalaze 3 kromosoma. Upravo zbog simboličkog značaja UN je odabrao ovaj datum kako bi se na taj dan skrenula pozornost na posebnost, važnost te mnogobrojne izazove i probleme s kojima se svakodnevno susreću osobe s Down sindromom, kao i njihovi bližnji. Većim razumijevanjem njihove uloge u društvu možemo utjecati na poboljšanje kvalitete njihovog života. Također, nošenjem šarenih čarapica na taj dan potičemo razgovor i podizanje svijesti o različitosti, uključenosti i prihvaćanju.