Svjetski dan svjesnosti o autizmu
Autor: Željka Ninčević, 1. 4. 2022.

Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se svake godine 2. travnja diljem svijeta. Glavna skupština UN-a odredila je ovaj datum kako bi se skrenula pozornost javnosti diljem svijeta na važnost podizanja svijesti i pružanja podrške djeci i odraslim osobama s autizmom. Radi se o složenom neurorazvojnom poremećaju koji se najčešće razvije u prve tri godine života i uglavnom traje do kraja života. Unatoč nizu istraživanja, uzroci autizma nisu posve razjašnjeni. Znanstvena istraživanja ukazuju na to da se radi o nasljednom poremećaju, o utjecaju faktora okoliša, a češće se javlja kod dječaka nego kod djevojčica. Kad govorimo o autizmu, najčešće govorimo o širem spektru razvojnih poremećaja koji, s više ili manje naglašenim osobinama, podrazumijevaju tri osnovne karakteristike:

· teškoće u verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji,

· bitno umanjena sposobnost socijalnih interakcija,

· repetitivni i stereotipni modeli ponašanja, interesa i aktivnosti, neuobičajeno ponašanje, različite motoričke smetnje.

No, važno je znati da djeca s autizmom mogu biti jako dobra u mnogo stvari, primjerice; imaju dobro slikovno pamćenje, izvanredno pamte detalje te mogu biti jako predani izučavanju uskih područja interesa koja ih zanimaju. Obilježili smo ovaj dan gledanjem priče o Temple Grandin, američke doktorice znanosti te stručnjakinje za ponašanje životinja, a koja je jedna od najpoznatijih osoba s autizmom. Pogledali smo i video koji na djeci razumljiv način objašnjava što je to autizam. Izradili smo i šarene podsjetnike o najznačajnijim karakteristikama autizma, a naši najmlađi učenici su svojim crtežima prikazali da, bez obzira na različitosti, sva djeca imaju jednake potrebe za ljubavlju i prihvaćanjem. Bogatstvo je u različitosti!