Posjet učenika osmih razreda Vukovaru
Autor: Željka Ninčević, 11. 5. 2022.

U sklopu obrazovanja učenika o Domovinskom ratu, učenici osmih razreda već niz godina sudjeluju u projektu 'Posjet učenika osmih razreda Vukovaru'. Tako je bilo i ove godine - krenuli smo na put 9. svibnja u ranim jutarnjim satima u pratnji svoje razrednice Jasne Šapine. Po dolasku u Vukovar sudjelovali smo na predavanju o Domovinskom ratu, obišli Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar smješten u prostorima bivše vojarne 204. vukovarske brigade, te se popeli na vukovarski vodotoranj - slavni simbol otpora grada.

Sutradan smo posjetili memorijalne lokacije kao što su: Vukovarska bolnica 91. s rekonstrukcijom života ranjenika i osoblja unutar podrumskih prostorija za vrijeme rata, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti u kojem su ispisana imena poginulih branitelja 204. brigade, Spomen dom Ovčara u kojem se nalaze fotografije žrtava iz masovne grobnice svaka sa imenom, prezimenom, datumom rođenja i istim datumom smrti, Masovna grobnica Ovčara, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata sa 938 bijelih križeva, po jedan za svaku žrtvu. Na kraju smo obišli Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar. Putovanje je proteklo ugodno uz pjesmu i druženje, a sklopljena su i neka nova prijateljstva. Nadam se da će se ova terenska nastava i dalje provoditi kako bi nove generacije bolje upoznale svoju domovinu, posebno ovaj važan dio naše povijesti, da se nikada ne zaboravi grad heroj i sve njegove žrtve.

Lucija Kozlica