Ekskurzija učenika - Istra 2022.
Autor: Željka Ninčević, 6. 6. 2022.

Učenici od 4. do 8. razreda naše škole, zajedno sa svojim učiteljicama, krenuli su na najljepše putovanje svakog djeteta – školsku ekskurziju. Ekskurzija je trajala od 31. 5. do 3. 6. Proveli smo 4 predivna dana obilazeći Istru i okolicu. Sigurno vas zanima što smo to sve posjetili pa krenimo: nakon ranojutarnjeg polaska, prvo stajalište je bilo u Smiljanu. Posjetili smo memorijalni centar Nikole Tesle uz stručno vodstvo te pogledali film o njegovom životu. O Nikoli Tesli smo već znali dosta, a sada smo vidjeli i čak isprobali neke njegove izume. Naše putovanje se nastavilo vožnjom prema Trsatu. Tu smo posjetili predivno svetište Gospi Trsatskoj te Trsatsku Gradinu, s koje se pruža impresivan pogled na Rijeku. U večernjim satima stigli smo u naš hotel u Pulu. Kad smo se smjestili slijedila je, a što drugo, nego zabava u disku! Nakon diska se valjalo dobro odmoriti i naspavati jer nakon ranog doručka slijedio je drugi dan ispunjen mnogobrojnim aktivnostima.

Krenuli smo u Fažanu gdje smo se ukrcali na brod za Brijune. Razgledavanje nacionalnog parka nas je ostavilo bez daha! Posjetili smo muzej prepariranih životinja, a zatim smo uživali u vožnji vlakićem te vidjeli mnogobrojne životinje u safari parku: slona, ljamu, zebre, nojeve, paunove… Nakon Brijuna posjet Aquariumu Pula. Zatim u čuveni Amfiteatar u Puli gdje smo čuli zanimljive priče o borbama gladijatora. Nakon toga smo obišli ostatak grada i vidjeli ostale znamenitosti poput Slavoluka Sergijevaca i Augustovog hrama.

Treći dan je započeo odlaskom u Novu Vas gdje smo se spustili u impresivnu jamu Baredine i imali priliku vidjeti endemičnu vrstu podzemnih voda – čovječju ribicu. Posjetili smo predivni Poreč, u kojem nas se posebno dojmila Eufrazijeva bazilika. Ručali smo na istarskom seoskom imanju gdje nas je čekalo tradicionalno istarsko jelo – istarski fuži. A za desert fritule! Siti i zadovoljni, bili smo spremni za posjet jednom od najljepših hrvatskih primorskih gradova – Rovinju. U Rovinju nas je također čekalo stručno vodstvo te smo šetajući predivnim slikovitim uličicama došli na sam vrh gradskog brežuljka, gdje se nalazi crkva sv. Eufemije. Po povratku u hotel, zadnju noć zabave smo dobro iskoristili! Neki su igrali odbojku na vanjskom terenu, a neki plesali u disku.

Došao je i četvrti dan, dan našeg povratka kući, ali još nas je toga čekalo prije dolaska u Slatine! Začinili smo našu ekskurziju posjetom biseru Kvarnera - Opatiji. Očarale su nas predivne austrougarske vile te poznato šetalište Lungomare, a naravno da smo se slikali i pored simbola grada – djevojke s galebom. Nakon sunčane Opatije pobjegli smo se ohladiti u Ogulin gdje smo ručali i posjetili Ivaninu kuću bajke – multimedijalni centar posvećen hrvatskoj književnici Ivani Brlić Mažuranić. I to je bila naša zadnja postaja te smo se odatle uputili svojim kućama u Slatine. Bio je ovo nezaboravan provod kojeg ćemo zasigurno nositi u sjećanjima dugo, a najljepši suveniri su uspomene koje smo zajedno stvorili.