Novosti iz zadruge
Radionica izrade sapuna
Autor: Željka Ninčević, 23. 1. 2018.

Naši zadrugari već nekoliko godina sudjeluju u radionicama izrade eko sapuna. Sam proces je prilično brz (hladni postupak), ali je potrebno 3 - 4 tjedna da sapun sazrije te da se u potpunosti završi proces saponifikacije. Za naše ekološke sapune koristimo ekstra djevičansko maslinovo ulje iz školskog maslinika. Miješanjem ulja sa natrijevom lužinom stvara se fina emulzija u koju dodajemo glinu, koja osim ljekovitih svojstava daje i boju sapunu, te eterična ulja. Sapun se u kalupu stisne za 24 sata, a zatim se reže i ostavlja da sazrije.

Naši sapuni su postali prepoznatljivi proizvod učeničke zadruge. Ako ima još netko tko ih nije probao na vlastitoj koži, požurite u školu po svoj primjerak. Koža će vam biti zahvalna!