Novosti iz zadruge
Pripremanje ulja gospine trave
Autor: Željka Ninčević, 26. 6. 2017.

Iako je nastava gotova, naši zadrugari su došli u školu, kako bi pripremili ulje gospine trave za sljedeću godinu. Jučer su prošetali mjestom, te ubrali žute cvjetove gospine trave. Cvjetove su stavili u staklensku te ih prelili ekstra djevičanskim maslinovim uljem iz školskog maslinika. Tako će stajati na suncu do početka sljedeće školske godine, kada će ulje postati lijepe crvene boje, a zatim će ga uliti u male bočice.

Ulje gospine trave spada u rijetke narodne lijekove koji imaju antibakterijsko, antivirusno i djelovanje protiv gljivica. Izvrsno je za vanjsku upotrebu za njegu lica i kose, ali i za liječenje opeklina i oštećenja kože jer ubrzava oporavak kože. Ulje u svom sastavu sadrži hipericin, tanine i flavonoide koji imaju protuupalno djelovanje, i kao takvo pomaže u epitelizacije kože, a koristi se za liječenje ožiljaka, akni i strija. Dokazana je učinkovitost ulja gospine trave u liječenju i saniranju upale mišića i živaca, reume, išijasa  i gihta. Potiče cirkulaciju i upotrebljava za opuštanje ili sportske masaže. Kod njege kože lica, ulje će pomoći u liječenju akni i prištića, ali i u liječenju ožiljaka i mrlja na licu. Važno je napomenuti da kožu tretiranu ovim uljem nikako ne izlažete izravno na sunčevu svjetlost jer postoji opasnost za nastanak mrlja i opeklina.