Novosti iz zadruge
Dani kruha - Malinska, otok Krk
Autor: Željka Ninčević, 15. 10. 2017.

Diljem Lijepe Naše održavaju se dvadeset i šesti put po redu Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje. Ekološki smisao ovog projekta je, kroz izložbu plodova zemlje iz svih naših krajeva, ukazati na potrebu očuvanja biološke raznolikosti. Starinski načini pripreme kruha i drugih plodova zemlje, uz izložbu starih pribora i alata za pripremu kruha i obradu zemlje, imaju za cilj očuvati običaje našeg naroda, kao dio nacionalne kulturne baštine. Uz ekološku i kulturološku dimenziju, izložbom i štovanjem kruha koji je simbol životne i duhovne snage, iskazuje se i važna duhovna dimenzija ovog projekta.

Pozvani smo i ove godine na središnju svečanost Dana kruha - dana zahvalnosti za plodove zemlje na državnoj i svehrvatskoj razini u Malinsku na otoku Krku. Naši osmaši zadrugari Izabella, Antonija i Vedran u pratnji učitelja likovne kulture Tomice Jadronje su uspješno predstavili proizvode, običaje i tradiciju našega kraja. Sudjelovali su u procesiji sa pronosom darova, te na svečanoj Svetoj misi u župnoj crkvi sv. Apolinara. Upoznali su učenike, običaje i tradiciju raznih krajeva Lijepe naše, i vratili se kući obogaćeni još jednim lijepim iskustvom.