Novosti iz zadruge
Radionice izrade unikatnih suvenira
Autor: Željka Ninčević, 20. 2. 2018.

Naši likovnjaci su cijelu školsku godinu bili aktivni sudjelovanjem u različitim radionicama na razini zadruge, ali i cijele škole. Najnovija ideja im je izrada unikatnog suvenira od gipsa kojim će predstaviti školu i naš otok posjetiteljima u ljetnim mjesecima.

Postavilo se pitanje kako i od kojeg materijala napraviti kalup koji će omogućiti veliki broj odljevaka. Istraživanjem smo došli do materijala koji se zove lateks, a to je zapravo prirodna guma. Prvo smo izradili od gline različite reljefe dimenzija 10 x 10 cm i debljine do 7,8 mm. Zatim smo lateks nanosili u slojevima kistom čekajući da se prethodni sloj osuši 10-tak minuta. Slojeva se može nanijeti i 15-tak. Važno je da kalup bude što deblji kako bi bio što čvršći kako se ne bi savijao prilikom ulijevanja gipsa u kasnijoj fazi. Jedan dio radova smo ubrzali tako što smo reljef od gline stavili u napravljeno korito čija visina prelazi visinu reljefa. Tada smo jednostavno ulili prirodnu gumu u korito i ostavili 48 sati da se dobro osuši. Ovaj način je brži, ali se potroši nešto više lateksa.

Prije ulijevanja gipsa u kalupe, obložili smo ih tankim slojem sapuna kako se ne bi lijepilo. Pokušali smo i bez sapuna i odljevci su bili jednako uspješni. U zamiješani gips dobro je dodati malo drvofiksa kako bi smjesa bila čvršća. Nakon što nam se gips osušio (24 sata), radove smo bojali akrilnim bojama. Motivi su nam bili kruh, masline, brodovi i ribe. Neke radove koji nisu imali svoju pozadinu smo lijepili uz pomoć drvofiksa na šperploču gdje smo napravili dvije rupice kroz koje smo provukli konop i tako omogućili stavljanje reljefa na zid.

Divan unikatni suvenir, zar ne?