Novosti iz zadruge
Tradicija utkana u keramičke proizvode
Autor: Željka Ninčević, 6. 5. 2019.

Članovi likovne sekcije Učeničke zadruge inspiraciju su ovaj put tražili u drevnom umijeću izrade keramičkih posuda od gline – lončarstvu. Sve što smo napravili bilo je naših ruku djelo, nemamo lončarsko kolo (nadamo se da ćemo ga nabaviti u budućnosti), ali smo zato sretni što imamo peć za keramiku.

Fokusirali smo se na motiv vaza. Za početak oblikovali smo dvije kugle od gline. Produbili smo ih i napravili donji i gornji dio vaze tako da izgledaju poput kupola. Na donjem dijelu dodali smo postolje vaze, a na gornjem ljevak te ih povezali u jednu cjelinu. Nekima smo dodali i ručke. Uvijek je važno koristiti vodu kao ljepilo za povezivanje dijelova kako predmeti ne bi prilikom pečenja popucali zbog pukotina na spojevima.

Izabrali smo engobe boje za bojanje naših vaza te finalnu glazuru. Nakon dva tjedna koliko je potrebno da se vaze osuše na zraku složili smo ih u keramičku peć. Poštivali smo pravila postupnog zagrijavanja u sveukupnom trajanju od 8 sati. Nakon završenog procesa ostavili smo peć da se ohladi do slijedećeg jutra te tek tada izvadili gotove uratke.

Naši radovi su sada spremni za izlaganje u svim zadružnim prigodama te za smotru i u konačnici za prodaju. Biti će izloženi motivi morskog konjica te crkve Gospe od Prizidnice. Pozivamo vas da nas posjetite na našem štandu u Mall of Split, u petak 24. 5. 2019.!