Novosti iz zadruge
Dalmatinski suvenir
Autor: Željka Ninčević, 2. 3. 2020.

Centar izvrsnosti SDŽ je još u listopadu 2019. je proveo Javni poziv za financiranje programa učeničkih zadruga koje djeluju na području SDŽ kroz sufinanciranje otkupa proizvoda u iznosu do 20.000,00 kuna po učeničkoj zadruzi. Prijavili smo se na natječaj i dobili maksimalan iznos kojega smo iskoristili za proizvodnju novih proizvoda (čak 255 komada) koje smo upravo danas dostavili Centru izvrsnosti, a koji će ga koristiti u svrhu promidžbe SDŽ i svih njezinih sastavnica pri službenim susretima, posjetima, Erasmus projektima, konferencijama i slično. Radi se o konačnoj realizaciji naše dugogodišnje želje - oživljavanja slatinske narodne nošnje, ali na moderan način, prikladan za rad učenicima, a zanimljiv potencijalnim kupcima.

Očuvanje narodne slatinske tradicije je jedan od primarnih ciljeva naše Zadruge te je reinterpretacija odjevnog predmeta, kako muškog tako i ženskog sjajan način za kulturno-umjetničku promidžbu lokalnog kraja. Proizvod ima i upotrebnu vrijednost, što znači  pojednostavljenje u izradi kako sa slojevima odjeće tako i sa materijalom te u puno kraćem vremenu nego što je to bilo potrebno kod originalne autentične nošnje. Vez, boje, oblike i ukrase na postojećim slatinskim nošnjama učenici su kroz brojne crteže kreirali u novi raspored (rekomponirali) u geometrijskim i biljnim te životinjskim motivima. Tako su košulja, prsluk, marama, suknja, hlače i pojas dobili novi, svježi izgled odjevnog predmeta kojeg će djeca i odrasli rado nositi i kao suvenir poklanjati. Osim toga naš suvenir ima motiv svetišta i crkve Gospe od Prizidnice i slike iz 14. stoljeća - Majke Božje s Djetetom kao omiljenog središta pobožnosti kod Slatinjana. Nakon detaljnog crteža u olovci i flomasteru gdje su učenici prikazali najsitniji vezeni detalj slijedi skeniranje crteža i prebacivanje u vektorski računalni crtež. To nam daje prostora da na grafičkom tabletu dodatno posložimo likovne elemente na bezbroj načina. Osmislili smo do sada 14 različitih motiva, a nastavit ćemo i dalje, a suvenir smo odlučili predstaviti u verzijama kratkih i dugih rukava muške i ženske majice i košulje. Nabavili smo poseban printer za otiskivanje naših motiva na transfer papir, te termo prešu za prešanje učeničkog rada na majice. Rezultati su odlični, zar ne?

Uskoro ćemo u školi pripremiti i modnu reviju naših uradaka, te ćemo sudjelovati na znanstveno-stručnoj konferenciji „Izazovi u radu s darovitom djecom i mladima“, gdje će naši proizvodi biti dio konferencijskih materijala za sudionike, te na Projektnom danu Centra izvrsnosti, gdje ćemo predstaviti naše proizvode na izložbenom prostoru.

Sistematičnim radom i istraživanjem baštine – prirodne i kulturne, upoznavanjem i pravilnim vrednovanjem onoga što nam je najbliže, stvaramo autentične materijalne i nematerijalne vrijednosti, obogaćujući sebe i svoj zavičaj dok sve zahtjevniji suvremeni gosti prepoznaju i cijene upravo prirodnost i autentičnost koju ovdje nalaze. Koliko god su naši proizvodi i projekti važni za mjesto Slatine i njegovu turističku ponudu, te za razvijanje poduzetničkih i socijalnih vještina naših učenika, još je važnija činjenica da pomoću njih učimo o sebi i svojoj prošlosti, tražeći njezino mjesto u sadašnjosti i budućnosti ovoga kraja.