Job shadowing tjedan 🇩🇪 🇭🇷 ❤️
Autor: Željka Ninčević, 17. 11. 2023.

Posljednjih godina se razvila uspješna i plodonosna suradnja između njemačkih učitelja Arnea Pienza i Stelle Blume iz KGS Bad Münder kraj Hannovera s našim učiteljima i učenicima, pa je suradnja nastavljena i ove godine, ali s novim područjem interesa. Ovogodišnji job shadowing, koji je trajao od 13. do 17. studenoga 2023., fokusirao se na razmjenu iskustava u području ekoloških projekata.

Prvog dana boravka u Hrvatskoj, njemački učitelji su se upoznali sa školskim ekološkim projektima koje smo provodili proteklih godina: Iz bakine škrinjice znanja i mudrosti, RASTimo zajedno!, Blago iz morskih dubina, Plastično (ni)je fantastično, Orhideje otoka Čiova, Povratak tradiciji i prirodi – izrada eko – sapuna, Imamo misiju, smanjiti emisiju CO2 te aktivnostima u sklopu Eko – škole. Njihov interes bio je usmjeren i prema izvannastavnoj aktivnosti STEMFemme Junior koja potiče učenice da se uključe u STEM projekte i upoznaju različita STEM zanimanja. Tijekom posjeta, njemački učitelji su predstavili i vlastite projekte, a posebno su privukli pažnju naših učenika projektom o pčelama. Njihova škola brine o sedam kolonija pčela, a učenici su uspjeli proizvesti impresivnih 30 kilograma meda u jednoj godini. Degustacija njemačkog meda bila je prilika za usporedbu s dalmatinskim cvjetnim medom, istražujući različite okuse, boje i teksture.

Erasmus tim naše škole nije propustio priliku pokazati njemačkim kolegama prirodne i kulturne ljepote okolnih područja poput Segeta, Kliške tvrđave, grada Solina te blaga park-šume Marjan. Sudjelovali su i u izvanučioničnoj nastavi u Dugopolju, istražujući Centar za posjetitelje "Skrivena Dalmacija" te su imali priliku prošetati antičkom Salonom, istražujući bogatu i zanimljivu povijest tog područja. Osim obrazovnih aktivnosti, imali su priliku upoznati se i sa tradicionalnom dalmatinskom kuhinjom i to kao pomoćni kuhari barba Vlade Andrijolića kojem još jednom zahvaljujemo na suradnji.

Arne i Stella su izrazili zadovoljstvo našim projektima i gostoprimstvom te se već planiraju i daljnje aktivnosti koje će poticati razmjenu iskustava i povezivanje učenika i učitelja. Ovaj job shadowing nije samo prilika za profesionalni razvoj naših i njemačkih učitelja, već i izvrsna prilika za stvaranje dugoročnih prijateljstava i međunarodnih veza u obrazovanju. Osvrt na Erasmus Job Shadowing tjedan naših njemačkih učitelja je objavljen i u medijima: Job Shadowing njemačkih učitelja u Osnovnoj školi Slatine!