Pravilnik o načinu provođenja aktivnosti na promicanju spoznaje o štetnosti uporabe duhanskih i srodnih proizvoda na zdravlje
Pravilnik o postupku zapošljavanja te procjeni i vrednovanju kandidata za zapošljavanje
Pravilnik o postupku unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti
Pravilnik o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi
Pravilnik o izmjeni pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera
Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2024./2025.
Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole
BROJ BODOVA potrebnih za upis u 1. upisnom krugu šk. god. 2024./2025.
Iako je rekordna berba maslina završila, a rezultat je zavidna količina ulja, briga o masliniku nikad ne prestaje! Motivirani uspjehom, naši učenici 7. i 8. razreda, zajedno s razrednicama Jasnom Šapinom i Jelenom Gabrić, proveli su sunčani dan čisteći i uređujući maslinik te pripremajući sve za iduću sezonu berbe. 🌞💪 Ponosni smo na trud naših učenika i očuvanje vrijedne otočne tradicije maslinarstva! 👏
Danas je u školskom masliniku bilo živo i veselo – zajedničkim trudom svih učenika i djelatnika ubrali smo impresivnih 710 kg maslina za koje smo dobili 84 litre maslinovog ulja! 👏
Natjecali smo se tko je najradišniji, tko najviše pomaže drugima, a posebni smo naglasak stavili na timski rad. 👫🤝 Pobjednici - učenici 6. razreda - su osvojili nagradu koju svi priželjkuju – opravdanje usmene provjere po vlastitom izboru! 😍✍️ A učenici razredne nastave su za svoj trud zaslužili slatko iznenađenje.
Nakon berbe, masline su odmah prevezene u Uljaru na Portu u našim Slatinama. Zahvaljujemo svima koji su nam pomogli, uživali smo u prirodi, dobrom društvu i zasluženo se okrijepili pizzom 🍕 na kraju ove sunčane i plodonosne srijede! ☀️💪 Zajednički trud učinio je ovaj dan posebnim, a naše maslinovo ulje bogatijim za zajedničku ljubav ❤️!
O našem pothvatu pročitajte na skole.hr, DalmacijaDanas i Dalmatinski portal, a klikom na sličicu ispod pogledajte i video reportažu koju su pripremili naši vrijedni učenici i učitelji.
[PROPUSTILI STE, POSLUŠAJTE] 🎧 Emisija "Razgovori s povodom" na Gradskom radiu Trogir - naša ravnateljica Željka Ninčević 🎓je govorila o rekordnoj berbi, ali i aktivnostima vezanim za🎬CIMAJ i projekte ♻️RAST i RoboStart Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije.
Ponosni smo što smo dio ovog događanja posvećenog očuvanju našeg planeta i promicanju održivog načina života. ♻️💡Pratite nas za više informacija i inspiraciju kako zajedno možemo napraviti promjenu! 💚
U Prodajnom centru Mall of Split danas se održala Županijska smotra učeničkih zadruga. Našu školu su predstavili Vice Garić i Laura Kovačević te voditeljica Učeničke zadruge Prizidnica vjeroučiteljica Irena Cuculić. Nasi zadrugari su uzbuđeno dočekali članove povjerenstva i predstaviti novi proizvod inspiriran tradicijom ukrašavanja - Splitske košarice ✨. Naši zadrugari su se među 35 učeničkih zadruga sa 35,5 od 40 bodova, plasirali na izvrsno 12. mjesto. Čestitke svima!
Sve je spremno za ovogodišnju smotru učeničkih zadruga. Pripremili smo novi proizvod kojega jedva čekamo predstaviti i to 24. svibnja 2024. u Mall of Split. Pogledajte što smo to radili ove godine i posjetite naš štand na smotri!
Klikom na sličicu ispod pogledajte i video uradak u kojem je prikazana izrada splitskih košarica.
Danas smo obilježili Dan planeta Zemlje kako bismo podigli svijest o važnosti očuvanja naše jedine planete koja je zajednički dom svim bićima na Zemlji i važnosti brige za okoliš. 💚
Prvi sat smo poslušali predavanje o povijesti i značaju Dana planeta Zemlje te osvijestili kako svatko od nas nosi odgovornost za sadašnjost i budućnost Zemlje. Potom smo pogledali prezentaciju sa zanimljivostima o oprašivačima te smo saznali puno novih informacija o pčelama, bumbarima, leptirima, osama i drugim kukcima. Jeste li znali kako nam kukci pomažu da bismo imali jabuke, naranče, kruške, jagode, trešnje, grah, rajčicu, papriku, razne začine, pa čak i čokoladu? Pčele oprašuju 170 000 biljnih vrsta i odgovorne su za čak trećinu svjetske proizvodnje hrane. Sve zanimljivosti o pčelama i drugim kukcima smo zapravo naučili radom na Erasmus projektu „Krive su pčele” zajedno sa Osnovnom školom Nove Jarše iz Ljubljane te smo ponosni na suradnju o ovako važnoj problematici. Znate li da je u Hrvatskoj do sada pronađeno više od 700 vrsta pčela, a u Sloveniji više od 500? 🐝🍯 Naučili smo tako mnogo o pčelama i kukcima te njihovoj ulozi u očuvanju Zemlje i života na Zemlji, a potom smo krenuli u akciju. 🌾
Dok su učenici predmetne nastave imali prave akcije uređivanja školskog vrta u sklopu rada učeničke zadruge, učenici razredne nastave su bili kreativni i praktični. Izradili su hranilicu za ptice koju su postavili u školski vrt. Uz to su davali savjete i ideje kako sačuvati Zemlju na hrvatskom i stranim jezicima, a zatim su na školskom igralištu iscrtali igru kredom te se igrali primjenjujući znanja o važnosti pčela. Bili su tu još i kvizovi znanja, gledalo se animirani film „Pčelica Maja”, pisale su se pjesme i priče, a sve je proteklo u dobrom raspoloženju i odlučnosti da svatko daje svoj doprinos u očuvanju pčela i samog života na Zemlji. Svatko od nas može dati svoj doprinos za očuvanje prirode i okoliša kako bismo ublažili negativne utjecaje klimatske krize. 🌏
Povratak s proljetnog odmora odlučili smo započeti terenskom nastavom u Splitu. Naši su učenici posjetili Koncertni laboratorij 🎼 u Hrvatskom domu gdje su imali prilike sudjelovati u interaktivnoj radionici Karneval životinja napravljenoj prema djelu francuskog skladatelja Camille Saint-Saënsa. Svaki od 14 stavaka je posvećen određenoj životinji ili grupi životinja: Uvod i kraljevski marš lava, Kokoške i pilići, Mazge, Kornjače, Slon, Klokani, Akvarij, Dugouhe ličnosti, Kukavica na kraju šume, Ptičji kavez, Pijanisti, Fosili, Labud, Finale. Kompozitor je inspiraciju za djelo našao u veličanstvenoj epizodi iz Starog zavjeta – priči o Noinoj arci.
Učenici predmetne nastave su posjetili i Arheološki muzej Split gdje su pogledali izložbu "Memento Mori: Arheološka istraživanja salonitanske Zapadne nekropole na Zaobilaznici 1986. – 1987." uz stručno vođenje, a uslijedila je i radionica, pa čak i natjecanje. Saznali smo da je gotovo 40 godina trebalo da se na tisuće iznimno vrijednih arheoloških nalaza analizira, znanstveno obradi, interpretira i stavi u kontekst. Analizom čak 615 pronađenih grobova (datiranih od 1. do 6. stoljeća) saznali smo mnogo toga o Salonitancima, a sve naučeno ćemo iskoristiti za rad u našoj zadruzi, za izradu tradicijskog nakita kojim su se rado krasili ljudi u ova davna vremena.
Učenici razredne nastave su posjetili Etnografski muzej gdje su uz prezentaciju o tradicijskim nastambama dalmatinskog područja sudjelovali i na kreativnoj radionici naziva Toplina doma. Naučili su što je komin, što su komoštre, bronzin, ožeg, sinija, katriga, tronožac, škancija…
Izrazito toplo vrijeme i posjet Splitu nas uvijek razvesele i pripreme za tradicionalnu nastavu kojoj se vraćamo već sutra. 🏠 Hvala svim vodičima koji su nam zanimljivo i veselo prenijeli nova znanja!
Današnji sunčani, proljetni dan je bio izvrsna pozornica za svečanost otvaranja interaktivne instalacije u našem dvorištu. Okupili su se danas učenici, djelatnici, mještani te dragi gosti kako bi posvjedočili ovom važnom trenutku otvaranja „Ljudskog sunčanog sata“, čime smo zapravo završili sa obilježavanjem 110. godina školstva u Slatinama. Kroz sam program su nas vodili učenici 7. razreda koji su upoznali prisutne s zanimljivostima iz povijesti mjerenja vremena, od prvih sunčanih satova, pa do današnjih digitalnih i pametnih. Svečanost su uveličali i učenici razredne nastave recitacijama i školski izbor koji je izveo pjesmu 'Neka cijeli ovaj svijet'.
"Ljudski sunčani sat" predstavlja inovativnu instalaciju – spoj je tradicionalnog koncepta mjerenja vremena s modernim pristupom obrazovanju. Umjesto klasičnog gnomona koji predstavlja kazaljku sata, ljudski sunčani sat koristi osobu kao pomični gnomon, čiji se položaj mijenja ovisno o datumu u godini. Za izradu ove instalacije, učenici i djelatnici su koristili različita znanja i vještine iz nekoliko nastavnih predmeta te tako praktično primjenjivali naučeno gradivo, stoga instalacija predstavlja više od samo uređaja za mjerenje vremena. On nudi priliku za razumijevanje kretanja Sunca i njegovog odnosa s vremenom te spaja drevno znanje s modernom tehnologijom. U samu izradu je uloženo jako puno truda i vremena i ponosni smo što su čitavu instalaciju samostalno osmislili i izradili naši učenici i djelatnici.
Ideju za izradu ovog sata je još davne 2015. godine dala naša ravnateljica Željka Ninčević. Ana Dragaš Vukadinović, učiteljica Matematike i Fizike je napravila precizne kalkulacije i zajedno s učenicima nacrt sata u prirodnoj veličini. Tadašnja učiteljica Likovne kulture Ana Madunić i naši učenici su zaslužni za ovaj prekrasan morski motiv koji čini ovaj sat jedinstvenim. Veliki dio posla je napravila i naša spremačica Tomislava Ljubas, najvrjednija u izradi mozaika, kao i naš domar, Toni Vantić koji je bio zadužen za betonske radove. Završne radove je napravila naša učiteljica Likovne kulture Branka Ivelja, oslikavši more za pozadinu, ističući tako naše najveće bogatstvo i naš ponos. Cjelokupan projekt je podržan sredstvima Turističke zajednice Grada Splita te Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Ljudski sunčani sat je izrađen u tehnici mozaika što je iziskivalo višegodišnji strpljivi trud mnogih generacija učenika, članova naše učeničke zadruge. Mozaik smo izrađivali u učionicama, lijepljenjem kamenčića na mrežicu, a zatim je uslijedilo spajanje dijelova mozaika u kompletnu sliku. Poseban izazov je bio i izračun i generiranje analeme sata, svih oznaka za sate i mjesece, kako bi bili u potpunosti sigurni u točnost našeg sata. Usporila nas je malo i pandemija korona virusa, ali evo, konačno je sat zasjao na našem dvorištu u punom sjaju. Ravnateljica je prerezala vrpcu te pozvala sve prisutne da izmjere vrijeme na ljudskom sunčanom satu kako bi otključali drevne misterije zemljine rotacije i prolaska vremena pred vlastitim očima! Osoba treba stati u sredinu instalacije na oznaku tekućeg mjeseca, a njena sjena će pokazati točno vrijeme.
Ljudski sunčani sat nudi prekrasnu priliku za razumijevanje kretanja sunca i njegovog odnosa s vremenom, premošćujući jaz između drevnog znanja i suvremene znatiželje. To je zadivljujuća mješavina znanosti, povijesti, umjetnosti, graditeljstva i zabave, što ga čini savršenom obrazovnom aktivnošću za djecu i odrasle svih dobi. Nadamo se da će ova instalacija inspirirati generacije učenika, mještana i svih posjetitelja našeg malog otočnog mjesta da istražuju i uče o važnosti vremena i njegova odnosa s prirodom.
Priče o našem poduhvatu su objavljene na portalima: Slobodna Dalmacija, Dalmatinski portal, DalmacijaDanas i skole.hr.
Osjećamo proljeće u zraku, a kako je vrijeme rezidbe maslinika, naši vrijedni zadrugari - šestaši su s razrednicom Jasnom Šapinom otišli u školski maslinik pružiti maslinama pažnju i brigu koje zaslužuju. Ovo je tek prvi dan rezidbe, pa će sljedećim danima svoje rezačke vještine u masliniku pokazati i učenici ostalih razreda. Vjerujemo da ove godine urod neće izostati.
Zdrav čovjek ima tisuću želja, a bolestan samo jednu - da ozdravi! Potaknuti uspjehom prošlogodišnje akcije i dirnuti velikim srcem naših Slatina, naši zadugari su odlučili i ove godine malo razveseliti djecu na bolničkom liječenju u splitskoj bolnici školskim priborom kako bi bolnički dani prošli što brže i povratak u školske klupe bio što lakši. 🎒 Akcija prikupljanja školskog pribora traje od 5. ožujka do 25.ožujka. Može se donirati sve što jednom đaku treba; olovke, kemijske, flomasteri, likovni pribor, drvene bojice, bilježnice, blokići, kolaž papir, papiri u boji...
HVALA OD 💖 SVIMA.
Naši zadrugari su u predvorju Škole izložili proizvode učeničke zadruge: maslinovo ulje, ulje gospine trave, eko - sapune, društvenu igru "Zaigrajmo trlju", pregaču "Ča je za obid?", te nove proizvode, ručno rađeni nakit od žice i perlica. Posjetitelji su bili oduševljeni!
Danas smo iskoristili malo lijepog vremena kako bi pobrali masline u školskom masliniku. Svi razredi su se vrijedno pripremali, kako bi baš oni osvojili nagradu za najbolji razred na berbi maslina. Ocjenjivala se vještina branja, međusobna suradnja i ponašanje. Međutim, maslina je bilo malo (još se pitamo je li krivac vjetar ili netko drugi), pa je berba završila vrlo brzo. Ukupno 63 kg, koja smo odmah odnijeli na preradu. A pobjednici su sa istim brojem bodova 1. i 2. te 3. razred u razrednoj nastavi, a u predmetnoj nastavi su pobijedili učenici 6. razreda. Čestitke svima na trudu, upornosti i suradnji!
Pogledajte i kratki video zapis klikom na poveznicu: Berba maslina 2023.
Naše osmašice Marina Andrijolić i Matilda Klaus su sa knjižničarkom Teom Radić od 26. do 29. rujna boravile u Poreču, gdje su predstavile rad naše učeničke zadruge na Državnoj smotri učeničkih zadruga. Pokazale su svima naše pregače i online kuharicu, sudjelovale su na raznim radionicama, upoznale se s zadrugarima iz raznih dijelova Lijepe naše te dobile puno novih ideja za daljnji rad. Našle su vremena i za šetnju predivnim Porečom. Svakako, izvrsno iskustvo koje ih je obogatilo u svakom pogledu.
Naši roditelji i mještani danas su u dvorani Mjesnog odbora mogli pogledati završnu priredbu naših učenika, te kupiti neki od proizvoda naše zadruge. Hvala svima na suradnji, nastavljamo s aktivnostima u sljedećoj školskoj godini.
U OŠ kraljice Jelene u Solinu danas je službeno otvoren Festival izvrsnosti, gdje smo imali priliku predstaviti prva dva od ukupno četiri ovogodišnja projekta u suradnji s Centrom izvrsnosti. Na Sajmu učeničkih proizvoda u okviru projekta Dalmatinski suvenir i Centra izvrsnosti poduzetništva, naše Matilda i Marina su predstavile rad učeničke zadruge Prizidnica. Naš izložbeni prostor sa proizvodima zadruge je zainteresirao mnoge posjetitelje. Čak su i župan Blaženko Boban i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport SDŽ Tomislav Đonlić skenirali QR code i uživali u receptima iz naše online kuharice nastale u sklopu projekta Ča je za obid?. A ekipa s TV Jadrana je snimila zanimljivi prilog s našim zadrugarkama.
Kroz Centar izvrsnosti baštine i program Čuvari baštine, naši Ana i Filip su predstavili projekt Iz bakine škrinjice znanja i mudrosti, cjelogodišnju avanturu, radionice i aktivnosti.
Čestitke svim sudionicima, a posebno našim učenicima! 🎊🙌❤️
Naš CIMAJ tim predstavlja video pozivnicu na Festival izvrsnosti Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije koji će se održati od 5. do 7. lipnja 2023. u solinskoj Gradini, a gdje ćemo predstaviti čak 4 projekta: Dalmatinski suvenir - pregača i online kuharica "Ča je za obid?"; Čuvari baštine - Mudre glave, mlade ruke - "Iz bakine škrinjice znanja i mudrosti"; RAST - "RASTimo zajedno!" i CIMAJ - "Glas iz Slatina daleko se čuje". Dođite vidjeti izvrsnost na djelu! 👌🌟
Pogledajte i "genijalne mini vijesti" naših učenika, te objavu na Dalmatinskom portalu. Očekujemo vas na Festivalu izvrsnosti!
U trgovačkom centru Mall of Split danas je održana županijska Smotra učeničkih zadruga. Naše vrijedne zadrugarke Marina Andrijolić i Matilda Klaus su predstavile Učeničku zadrugu Prizidnica i ovogodišnje proizvode - pregaču i tradicionalne slatinske recepte u online kuharici. Na maštovitim i bogatim izložbenim prostorima predstavilo se ukupno 35 učeničkih zadruga, a upravo naša Prizidnica je osvojila 3. mjesto te će naš projekt predstaviti u rujnu na Državnoj smotri zadruga u Karlovcu! 💪👏💪😍🎉
Čestitamo svim našim zadrugarima, malim i velikim te od ❤️ zahvaljujemo svim mještanima i roditeljima na velikom doprinosu u našem projektu!
Sve je spremno za županijsku smotru učeničkih zadruga koja će se održati 26. 05. 2023. u Mall of Split. Naše pregače su gotove, 100 komada je isporučeno Centru izvrsnosti SDŽ, a ostatak ćemo koristiti za promociju naše zadruge. Pogledajte što su sve radili naši zadrugari u protekloj godini:
Izvješće o radu - razdoblje od županijske smotre 2022. do županijske smotre 2023.
Klikom na sličicu ispod pogledajte i video praktikum projekta "Ča je za obid?".
Veselimo se sudjelovanju na županijskoj smotri i nadamo se da će županijsko povjerenstvo prepoznati i nagraditi naš trud.
Na godišnjoj Smotri maslinara otoka Čiova Učenička zadruga Prizidnica je dobila priznanje za dugogodišnju suradnju i promicanje Udruge Čiovka! Čestitke svim malim i velikim zadrugarima! 🎖️
Opet se kuva u našoj školici ❗ Kad bi dilili nagrade za škole koje najviše guštaju u spremanju i kušanju jela, mi bi bez konkurencije bili prvaci! A triba neko i guštat! A evo kako nan je bilo. Došli su nan barba Ivan Dorić i barba Vlado Andrijolić. Barba Vlado je kuva bob na lešo, a barba Ivan svoje poznate fritule – najboje u mistu.
Pa prvo slano. Najprvo smo išli u nabavu namirnica. A šta mislite di? U vrtal od barba Vlade! Iskopali smo malo patade, ubrali malo boba i mlade kapulice. Lipi niki dućan! Sve zeleno i mirisno. Patadu smo očistili i stavili kuvat u vodu. Očistili smo i zrna boba i malo kasnije i njih ubacili kuvat. I nakon 10-tak minuti smo sve lipo procidili, malo zgnječili patadu da da gušt i dodali nasickanu mladu kapulicu, sol, papar i maslinovo uje. Bilo je za prste polizat!🍴🍲🍛🥘🌽🥔🥑🍅🍞🥐🥖🍪
A onda je na red došlo i slatko. Najboje fritule u mistu – svi kažu. Barba Ive je pravija tri doze, jer ima nas puno ča volimo fritule. Tribala su mu 3 jaja, 3 vanilij šećera, 3 žlice šećera, malo soli, 3 žlice ruma, 3 praška za pecivo, 27 žlica brašna, pola kila čvrstog jogurta, nagratana kora od 3 domaća limuna, 30 deka suvica i malo ekstrakta za sirnice. Zamisija je sve i peka ih na vrućen uju. I onda ih je malo još zasladija sa šećeron u prahu. E, svitu moj, kako su vonjale i kako su bile ukusne. Ma, nije lako učit kad ovako vonja. 🍳🍲🥙🍰🍧🍦🍮
Fala barba Vladi i barba Ivanu ča su nan kuvali i ča su nosili naše nove traverše. Fala in od srca ča su nan pokazali kako guštat u kuvanju. A svitu moj, boje ćete znat skuvat ako pogledate video ricetu!
Glavni kuvari: barba Vlade Andrijolić i barba Ivan Dorić
Pomoćni kuvari i kušači: učenici OŠ Slatine
Naši učenici zadrugari s učiteljem Dujom su danas iskoristili lijepo vrijeme i sudjelovali u rezidbi u našem masliniku. Očistili su grane od "vodopija" koje crpe vodu i hranu našim maslinama. Nadamo se dobrom urodu!
Naša ravnateljica je danas na ŽSV učeničkih zadruga predstavila prošlogodišnji proizvod - društvenu igru "Zaigrajmo trlju". Obrazložila je kakvo istraživanje je prethodilo izradi, kako je doprinjela suradnja s CI SDŽ i kako je protekao onaj poznati prošlogodišnji turnir u igranju trlje. Usput je malo i promovirala našu zadrugu Prizidnica i pohvalila vrijedan rad i trud naših zadrugara.
Danas je u Slatinama za naše učenike – zadrugare održana proljetna radionica „Prepoznavanje i branje bilja” koju je vodio Anton Rudan, autor dokumentarno avanturističkog televizijskog serijala „Lovac na bilje” i veliki poznavatelj biljaka. Kroz svoje dokumentarce dotaknuo je živote mnogih upoznajući ih s ljepotama hrvatskog krajolika i njenom florom, te stilom života koji se još uvijek može živjeti ovdje na planetu i sada. Sudjelovanjem na vrlo zanimljivoj i poučnoj radionici, učenici su praktično primjenjivali stečena znanja, ali su stjecali i praktične vještine kao prepoznavanje različitog bilja, uočavanje okusa bilja, kako i koliko bilja ubrati na jednom lokalitetu te vještine preživljavanja u prirodi.
Nakon radionice prepoznavanja i branja bilja, uslijedila je kuharska radionica koju je vodila Ivana Orešić, autorica knjige „Putopisna kuharica globalne proždrljivice” u domu Nikice Domić, voditeljice Udruge za očuvanje kulturne i prirodne baštine Slatina. Cilj radionice je bio prikazati kako se ubrano bilje može koristiti kao začin i kako općenito pripremati ukusna veganska jela. Učenici su tako imali prilike uživati svim osjetilima u četiri slijeda i desertu. Kuharica ih je dočekala s aromatiziranim kruhom s vrijeskom te vodom koja je aromatizirana kaduljom. Uslijedilo je predjelo koje činio humus, grašak, kadulja, motar i šparoge. S obzirom da je kuharica povjesničarka, ispričala je učenicima nešto i o povijesti jela, osobito mediteranske kuhinje. Tako su učenici imali prilike kušati hladnu juhu od rajčica s karameliziranim crvenim lukom, prepečenim kruhom s bijelim lukom, cvjetićima kadulje i divljim lukom. Uslijedilo je jelo koje su činile šparoge s pireom od bijeloga graha s tostiranim bademima, karameliziranom mrkvom i krekerima od koprive. Potom su učenici imali čast kušati posebne lazanje, a kuharica je koristila i ciklu za posebnu boju tijesta. Uz lazanje s ciklom, imali su i pire od batata. Za desert je učenike kuharica razveselila moussom od čokolade s mangom. Zanimljivo je da se u svim jelima koristilo ubrano i prikupljeno bilje što je osvijestilo učenicima bogatstvo njihovog okruženja i svijest o potrebi očuvanja tradicionalne pripreme jela i bilja.
Radionice su održane u sklopu projekta „Čuvari baštine – Iz bakine škrinjice znanja i mudrosti" te su izvrstan primjer kako se prenošenjem znanja i vještina starijih generacija na mlade može očuvati tradicija i kultura, ali i educirati nove generacije o važnosti života u skladu s prirodom.
Evo i kratkog video uratka. Dobar tek!
Projektni dan posvećen obilježavanju Dana planete Zemlje održan je u našoj maloj školi u petak 21. travnja 2023. godine s ciljem podizanja svijesti o važnosti zaštite okoliša i promicanja ekološke svijesti među učenicima i lokalnom zajednicom. Obilježavanje je započelo predavanjem učiteljice Marine Ležaje o važnosti obilježavanja Dana planeta Zemlje i izazovima s kojima se suočava cijeli svijet. Zatim smo krenuli u Park Miljenka Smoje koji smo čistili s učiteljicama Marinom Ležajom, Ileanom Šimin i Josipom Parčinom. Tamo smo se podijelili u skupine te razvrstavali otpad i odložili ga u odgovarajuće spremnike.
Nakon čišćenja parka, krenuli smo na igralište na Portu gdje smo se pridružili učenicima 7. i 8. razreda koji su s učiteljima Jelenom Burazin i Dujom Jurkovićem imali zanimljiv zadatak - prebojati grafite po tribinama u boje HNK Hajduka. To nam se jako svidjelo i ubrzo smo vidjeli kako male akcije osvježavaju i uljepšavaju izgled tribina.
Kad smo završili s uređivanja igrališta, pokupili smo otpad na velikom igralištu i obližnjem dječjem igralištu, te smo ga razvrstali i odložili u odgovarajuće spremnike. Kako bismo dodatno uljepšali igrališta, postavili smo ekološke superjunake kao motivaciju za bolji odnos prema okolišu. Superjunaci su bili rezultat kreativne radionice u sklopu projekta RASTimo zajedno! Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije s ciljem promicanja odgovornog ponašanja u mjestu. Učili smo kako otpad nije smeće i kolika je važnost razvrstavanja otpada te kako je odgovorno odlaganje u odgovarajuće spremnike važan korak u procesu recikliranja i smanjenja zagađenja okoliša. Također, uređivanje igrališta i izrada ekoloških superjunaka potiče kreativnost i osvještava činjenicu kako je briga za okoliš zajednički problem svih nas.
Nakon završenih aktivnosti na igralištima, krenuli smo s učiteljicama Irenom Cuculić, Ileanom Šimin i Ljiljanom Jelinić u šetnju prirodom kako bismo istražili okolicu škole te pronašli neke jestive i ljekovite samonikle biljke. S veseljem smo sudjelovali u aktivnostima vezanim za biljni svijet te smo iskopali biljke i presadili ih u školski vrt. Svaka biljka je označena imenom i svojstvima, kako bismo mogli naučiti o njihovoj važnosti i upotrebi.
Za to vrijeme, vrijedni učenici razredne nastave su sa svojim učiteljicama Antonelom Rađom, Nelom Sprečkić Kečom i Josipom Parčinom sudjelovali u kreativnim i poučnim radionicama na kojima su se upoznavali s održivim razvojem i razvijali ekološku svijest.
Dio učenika zadrugara: Marina Andrijolić, Matilda Klaus, Filip Škrobica, Roko Vantić, Sara Jerković i Ana Ćatipović s ravnateljicom Željkom Ninčević i knjižničarkom Teom Radić su imali posebnu priliku sudjelovati u izvanškolskoj aktivnosti u Splitu na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu. Naime, sudjelovali su na radionici "Izolacija eteričnog ulja kadulje" koju su vodile redovita sveučilišna profesorica Valerija Dunkić i asistentica, profesorica Ivana Vrca. Donijeli smo listove kadulje ubrane u Slatinama, a kao nagradu smo ponijeli kući nekoliko mililitara dragocjenog eteričnog ulja kadulje. Upoznali smo se s tehnikama izolacije eteričnih ulja te smo naučili o važnosti očuvanja biljnog svijeta i korištenja biljnih resursa na održiv način. Zahvalni smo fakultetskom osoblju na vrlo zanimljivoj, korisnoj i poučnoj radionici!
Nakon radionice na fakultetu, posjetili smo tvornicu čokolade Nadalina u Splitu, gdje nas je ugostio vlasnik tvrtke, Marinko Biškić. Tamo smo se upoznali s magičnim procesom proizvodnje čokolade, od sirovih sastojaka do gotovih proizvoda. Tvrtka Nadalina je jedina u Hrvatskoj koja izrađuje čokoladu od zrna, tzv. „from bean to bar” koncept. Saznali smo zanimljivosti o čokoladi i njezinoj povijesti, a imali smo priliku sudjelovati u izradi vlastite čokolade te smo eksperimentirali s dodavanjem eteričnih ulja lavande i mente s čokoladom. Posebno nas dirnuo entuzijazam vlasnika, Marinka Biškića te smo još više zavoljeli omiljenu dječju slasticu. Zahvalni smo mu na super zanimljivoj i slatkoj radionici te se nadamo da će se i ostali uvjeriti koliko su čokolade ukusne i zanimljive. Ove dvije aktivnosti su se odvijale u sklopu projekta Čuvari baštine Centra izvrsnosti Splitsko dalmatinske županije.
Ovaj Projektni dan bio je odlična prilika za edukaciju o važnosti očuvanja okoliša te za poticanje odgovornosti prema zaštiti planeta Zemlje. Naša je škola pokazala primjerom kako odgojno-obrazovne institucije mogu biti aktivan sudionik u zaštiti okoliša te kako se djeca mogu educirati i potaknuti na odgovorno ponašanje od najranije dobi. Zanimljivu reportažu o našem Projektnom danu su objavili Dalmatinski portal, DalmacijaNews i DalmacijaDanas. Klikom na sličicu ispod poročitajte i članak sa portala skole.hr.