"Zajedno možemo više" i "Zdrav za 5"
Autor: Željka Ninčević, 4. 3. 2022.

Danas nas je posjetio djelatnik Policijske uprave splitsko-dalmatinske, gospodin Ante Radoja. Održao je tri zanimljiva predavanja za učenike 4. i 5. razreda u sklopu projekta „Zajedno više možemo“ te za učenike osmog razreda u sklopu projekta „Zdrav za 5“. Kroz interaktivni pristup gospodina Radoje, naši četvrtaši su se upoznali s ulogom policije te načinima na koji se mogu obratiti za pomoć. Gospodin Radoja im je približio što sve obuhvaća rad policije te govorio o pojmovima s kojima se neki još nisu susreli, primjerice prevencija i vandalizam. Razgovarali smo i o ostalim društveno neprihvatljivim ponašanjima i posljedicama koje takva ponašanja sa sobom nose. Petaši su, s druge strane, o ovome učili prošle godine s policajcem, a danas su provjeravali usvojeno znanje kroz rješavanje kviza te tako dodatno učvrstili pozitivne stavove. Kod osmaša tema je bila prevencija ovisnosti o alkoholu. Učenici su sa zanimanjem slušali čime se policijski djelatnici sve bave, a osobito su ih zanimali primjeri iz prakse o tome kakve kobne posljedice može imati pretjerana konzumacija alkohola. Policajac im je osvijestio kakva je njihova zakonska odgovornost sa 14 godina te s kakvim se izazovima mogu već sada susresti, a posebice kasnije u srednjoj školi.

Ove aktivnosti provodimo svake godine u našoj školi u sklopu školskog preventivnog programa kao mjeru zaštite i prevencije rizičnih i društveno neprihvatljivih ponašanja. Isključivo edukacijom i prevencijom, kao i suradnjom s institucijama možemo doprinijeti smanjenju nasilnog i ovisničkog ponašanja u adolescenciji i odrasloj dobi.