Novosti iz zadruge
Projektni dan – Dan planeta Zemlje
Autor: Željka Ninčević, 21. 4. 2023.

Projektni dan posvećen obilježavanju Dana planete Zemlje održan je u našoj maloj školi u petak 21. travnja 2023. godine s ciljem podizanja svijesti o važnosti zaštite okoliša i promicanja ekološke svijesti među učenicima i lokalnom zajednicom. Obilježavanje je započelo predavanjem učiteljice Marine Ležaje o važnosti obilježavanja Dana planeta Zemlje i izazovima s kojima se suočava cijeli svijet. Zatim smo krenuli u Park Miljenka Smoje koji smo čistili s učiteljicama Marinom Ležajom, Ileanom Šimin i Josipom Parčinom. Tamo smo se podijelili u skupine te razvrstavali otpad i odložili ga u odgovarajuće spremnike.

Nakon čišćenja parka, krenuli smo na igralište na Portu gdje smo se pridružili učenicima 7. i 8. razreda koji su s učiteljima Jelenom Burazin i Dujom Jurkovićem imali zanimljiv zadatak - prebojati grafite po tribinama u boje HNK Hajduka. To nam se jako svidjelo i ubrzo smo vidjeli kako male akcije osvježavaju i uljepšavaju izgled tribina.

Kad smo završili s uređivanja igrališta, pokupili smo otpad na velikom igralištu i obližnjem dječjem igralištu, te smo ga razvrstali i odložili u odgovarajuće spremnike. Kako bismo dodatno uljepšali igrališta, postavili smo ekološke superjunake kao motivaciju za bolji odnos prema okolišu. Superjunaci su bili rezultat kreativne radionice u sklopu projekta RASTimo zajedno! Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije s ciljem promicanja odgovornog ponašanja u mjestu. Učili smo kako otpad nije smeće i kolika je važnost razvrstavanja otpada te kako je odgovorno odlaganje u odgovarajuće spremnike važan korak u procesu recikliranja i smanjenja zagađenja okoliša. Također, uređivanje igrališta i izrada ekoloških superjunaka potiče kreativnost i osvještava činjenicu kako je briga za okoliš zajednički problem svih nas.

Nakon završenih aktivnosti na igralištima, krenuli smo s učiteljicama Irenom Cuculić, Ileanom Šimin i Ljiljanom Jelinić u šetnju prirodom kako bismo istražili okolicu škole te pronašli neke jestive i ljekovite samonikle biljke. S veseljem smo sudjelovali u aktivnostima vezanim za biljni svijet te smo iskopali biljke i presadili ih u školski vrt. Svaka biljka je označena imenom i svojstvima, kako bismo mogli naučiti o njihovoj važnosti i upotrebi.

Za to vrijeme, vrijedni učenici razredne nastave su sa svojim učiteljicama Antonelom Rađom, Nelom Sprečkić Kečom i Josipom Parčinom sudjelovali u kreativnim i poučnim radionicama na kojima su se upoznavali s održivim razvojem i razvijali ekološku svijest.

Dio učenika zadrugara: Marina Andrijolić, Matilda Klaus, Filip Škrobica, Roko Vantić, Sara Jerković i Ana Ćatipović s ravnateljicom Željkom Ninčević i knjižničarkom Teom Radić su imali posebnu priliku sudjelovati u izvanškolskoj aktivnosti u Splitu na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu. Naime, sudjelovali su na radionici "Izolacija eteričnog ulja kadulje" koju su vodile redovita sveučilišna profesorica Valerija Dunkić i asistentica, profesorica Ivana Vrca. Donijeli smo listove kadulje ubrane u Slatinama, a kao nagradu smo ponijeli kući nekoliko mililitara dragocjenog eteričnog ulja kadulje. Upoznali smo se s tehnikama izolacije eteričnih ulja te smo naučili o važnosti očuvanja biljnog svijeta i korištenja biljnih resursa na održiv način. Zahvalni smo fakultetskom osoblju na vrlo zanimljivoj, korisnoj i poučnoj radionici!

Nakon radionice na fakultetu, posjetili smo tvornicu čokolade Nadalina u Splitu, gdje nas je ugostio vlasnik tvrtke, Marinko Biškić. Tamo smo se upoznali s magičnim procesom proizvodnje čokolade, od sirovih sastojaka do gotovih proizvoda. Tvrtka Nadalina je jedina u Hrvatskoj koja izrađuje čokoladu od zrna, tzv. „from bean to bar” koncept. Saznali smo zanimljivosti o čokoladi i njezinoj povijesti, a imali smo priliku sudjelovati u izradi vlastite čokolade te smo eksperimentirali s dodavanjem eteričnih ulja lavande i mente s čokoladom. Posebno nas dirnuo entuzijazam vlasnika, Marinka Biškića te smo još više zavoljeli omiljenu dječju slasticu. Zahvalni smo mu na super zanimljivoj i slatkoj radionici te se nadamo da će se i ostali uvjeriti koliko su čokolade ukusne i zanimljive. Ove dvije aktivnosti su se odvijale u sklopu projekta Čuvari baštine Centra izvrsnosti Splitsko dalmatinske županije.

Ovaj Projektni dan bio je odlična prilika za edukaciju o važnosti očuvanja okoliša te za poticanje odgovornosti prema zaštiti planeta Zemlje. Naša je škola pokazala primjerom kako odgojno-obrazovne institucije mogu biti aktivan sudionik u zaštiti okoliša te kako se djeca mogu educirati i potaknuti na odgovorno ponašanje od najranije dobi. Zanimljivu reportažu o našem Projektnom danu su objavili Dalmatinski portal, DalmacijaNews i DalmacijaDanas. Klikom na sličicu ispod poročitajte i članak sa portala skole.hr.