« Ožujak 2024 »

PREDSTAVLJANJE ZBIRKE PJESAMA „Škafetin“ VANJE ŠKROBICE
Autor: Željka Ninčević, 28. 11. 2016.

Danas smo u školi imali čast predstaviti zbirku pjesama „Škafetin“, autobiografske zapise Vanje Škrobice. Slatine imaju centralno mjesto njene zbirke čiji je nakladnik Udruga za očuvanje kulturne i prirodne baštine Slatina. Ova zbirka je zanimljiva zbog jezika, što je posebno obradio dr. sc. Filip Galović proučavajući fonologiju slatinskog govora jer su sve pjesme dijalektalne te otkrivaju puno bogatstvo slatinske čakavštine koja polako nestaje.

Vanju Škrobicu, profesoricu etike i knjižničarku u Školi likovnih umjetnosti u Splitu,  je predstavila naša školska knjižničarka Tea Radić istaknuvši njezin doprinos razvoju školskog knjižničarstva te općenito kulturi i umjetnosti. Potom je svoju analizu zbirke predstavila nastavnica Marina Ležaja koja je naglasila kako su pjesme Vanje Škrobice oslikane Slatine, fotografija riječima, pa možda čak i uhvaćen duh Slatina u tradiciji, slatinskom identitetu,  načinu razmišljanja i života.  Zbirkom dominiraju motivi Slatina: more, maslina, loza te su bliske ne samo Slatinjanima, već i svim otočanima koji razumiju težinu i zavodljivost života na otoku.

Učenice petog razreda su pročitale neke od pjesama, a potom su zbirku predstavile i recenzentice, profesorica Ljubica Srhoj i profesorica Jasenka Splivalo koja se osobito svidjela najmlađoj publici. Sama autorica je izdvojila par prigodnih pjesama te nas počastila zvukom tradicionalnog slatinskog govora. Zahvalila je Školi te Udruzi za očuvanje kulturne i prirodne baštine poklonivši po jednu svoju sliku.

Ovom zbirkom Vanja Škrobica oslikava sebe i sve ono što je dio nje. A jasno se vidi kako su Slatine dale autorici mnogo, no ovom zbirkom su isto toliko dobile natrag.

Više slika u fotogaleriji!