« Prosinac 2017 »

IV. prezentacija mladog maslinovog ulja otoka Čiova - berba 2016.
Autor: Željka Ninčević, 18. 3. 2017.

U organizaciji Udruge maslinara Čiovka - Slatine i suorganizaciji Savjetodavne službe - ispostava Trogir, te uz podršku i učestvovanje Udruge za zaštitu kulturne baštine - Slatine te naše zadruge Prizidnica, održana je u Slatinama IV. prezentacija mladog maslinovog ulja otoka Čiova - berba 2016. Započeli smo prezentacijom rezidbe u obližnjem masliniku koju je vodio Stanislav Štambuk dipl. ing. agr., a naši su učenici naučili kada i kako obrezivati masline. Poslušali smo i edukativna stručna predavanja o štetnicima i bolestima koje napadaju masline, te o gnojidbi i zaštiti maslina, a održali su ih naši dugogodišnji suradnici, djelatnici Poljosavjetodavne službe, dipl. ing. agr. - Božena Beljan, Nikolina Tomaš i Igor Gomezelj. Usljedilo je ocjenjivanje ulja. Od prijavljenih 37 uzoraka, proglašena su tri najbolja. Iako se naše ulje nije našlo među prva tri mjesta, na temelju rezultata fizikalno - kemijske analize i senzorskih ispitivanja, ocijenjeno je kao ekstra djevičansko, što nas posebno raduje. Na štandu smo osim maslinovog ulja izložili i ostale proizvode učeničke zadruge. Posjetitelji su bili oduševljeni našim znanjem, idejama i radom u smislu njegovanja tradicije i očuvanja baštine našega kraja.

Druženje je završeno podjelom priznanja i zahvalnica, a svi nagrađeni su dobili mali poklon paket proizvoda učeničke zadruge Prizidnica - ekstra djevičansko maslinovo ulje, ulje gospine trave, eko - sapun od maslinovog ulja i razglednice sa motivima našeg mjesta.