« Ožujak 2024 »

Svehrvatska smotra - Dani zahvalnosti za plodove zemlje - Stubičke toplice
Autor: Željka Ninčević, 12. 10. 2015.

Naša škola je i ove godine sudjelovala na Svehrvatskoj smotri  Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje  2015., koja se tradicionalno održava tijekom listopada u organizaciji Udruge Lijepa Naša.

Svečana smotra se održala u prekrasnom mjestu Stubičke Toplice, na jugu Hrvatskog zagorja u hotelu Matija Gubec, gdje su eko škole, udruge i vrtići  svojim izložbenim stolovima predstavljali svoju županiju i kraj .

Glavna misao ovog projekta je da izlaganjem kruha i plodova zemlje ukažemo na potrebu očuvanja biološke raznolikosti te štovanje kruha kao izvora životne i duhovne snage. Molitvom i blagoslovom kruha, Bogu zahvaljujemo na svim plodovima koji su nam darovani  tijekom godine. Posebno su zanimljivi stari načini pripreme kruha i drugih plodova kao i  stari pribor i alati za obradu zemlje koji su dio običaja našeg naroda i nacionalne kulturne baštine.

Naša škola je bila vrlo zapažena a predstavljale su nas učenice Barbara Batalija, Marija Andrijolić i Dijana Pecolaj uz pratnju učiteljice Ane Madunić.  Svečano odjevene u narodnu nošnju prikazale su svoj kraj, svoju županiju, izloživši  tradicionalne slastice dalmatinskog kraja; kroštule, fritule i božićne kekse. Sudjelovale su u procesiji i na sv. Misi.

U susretima i druženjima s drugim učenicima iz različitih krajeva Lijepe Naše te učenika iz Vojvodine i Bosne, kušali smo njihove slastice, upoznali običaje i razne zanimljive  predmete za kuhanje i poljodjeljske radove koji su dio njihove baštine.

Dijana Pecolaj, 8.r.