« Travanj 2024 »

Međunarodni dan tolerancije
Autor: Željka Ninčević, 16. 11. 2020.

Međunarodni dan tolerancije obilježava se svake godine, 16. studenoga. Na taj dan, 1996. godine, Opća Skupština Ujedinjenih naroda pozvala je zemlje članice na obilježavanje dana poštovanja i uvažavanja drugačijih, u skladu sa Deklaracijom o načelima tolerancije iz 1995. godine, koja definira toleranciju ne samo kao moralnu dužnost, već i pravnu i političku obvezu za pojedinca, društvene skupine i državu. Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstava različitosti u svim kulturama našeg svijeta. Tolerancija je sposobnost prihvaćanja različitog, bilo da se radi o političkim, vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama. Tolerancija je način da budemo ljudi.

Najvažnije vrijednosti se usađuju u ljudska bića još dok su sasvim malena pa je stoga pedagoginja obilježila ovaj dan u našoj školi s našim najmanjima. U 1. te 2. i 3. razredu pedagoginja je pročitala učenicima poučnu priču o dugi iz koje su učenici naučili da različitost obogaćuje te da ima puni smisao samo u zajedništvu. Osvijestili smo i razgovarali o vlastitom doživljaju prihvaćanja i poštivanja različitog te naučili novu riječ – tolerancija. Učenici su rado nacrtali i vlastite duge te svojim dlanovima na simboličan način prikazali i vlastite različitosti, kojima ujedinjeni, obogaćuju jedni druge.