« Travanj 2024 »

Školski medni dan
Autor: Željka Ninčević, 7. 12. 2021.

Danas su naši prvašići obilježili „Školski medni dan". Pogledali su poučnu i zanimljivu prezentaciju - Priče sa cvjetne livade. Naučili su da ti mali žuto-crni kukci imaju svoju obitelj. Matica je majka svim pčelama. Najviše je pčela koje rade sve poslove. To su pčelice radilice. One malobrojne su mužjaci (trutovi). Pčele vole livade pune cvijeća. Skupljaju sok sa cvijeta koji se zove nektar. Kad skupe dovoljno nektara, nose ga u svoju kuću koja se zove košnica. Tada nektar postaje med. U košnici se nalaze male posude u koje pčele skupljaju med. Te se posudice zovu saće. Pčelar vadi saće iz košnica i vrca med u teglice. Svaka pčelica tijekom svog života proizvede jednu malu žličicu meda.

Dobrobit meda za zdravlje je: prirodni je šećer, izvor vitamina i minerala - energije. Ima ljekovita svojstva: jača imunitet, pomaže kod kašlja, poboljšava pamćenje, liječi rane… Učenici su dobili paketiće s Medom hrvatskih pčelinjaka, edukativnom slikovnicom i letkom. Sigurno će od sada još više pamtiti sve što su naučili jer će med biti njihova poslastica.