« Ožujak 2024 »

Županijska smotra učeničkih zadruga u Splitu
Autor: Željka Ninčević, 13. 4. 2016.

Na Županijskoj smotri učeničkih zadruga u Splitu, u City centru, predstavili smo ukupan rad naše učeničke zadruge Prizidnica  kao i ovogodišnje suvenire; ukrasne škrinje i lampe. Bili smo vrlo zapaženi i posjećeni a predstavile su nas naše učenice Barbara Batalija, Dijana Pecolaj, Petra Skoko, Marija Andrijolić, Nina Ljubica, Josipa i Nikolina Škrobica te njihove voditeljice.

Od 38 zadruga, koliko ih je ukupno sudjelovalo na županijskoj smotri, osvojili smo 6. mjesto.

Škrinja je od srednjeg vijeka najvažniji dio namještaja, zaštićeno mjesto za pohranu vrijednih predmeta: nakita, novca, odjeće i drugih dragocjenosti. Njena vanjština često je odavala važnost sadržaja pa su se izrađivale u brojnim varijantama dekorativnog ukrasa, oblika i materijala. U hrvatskoj tradicijskoj kulturi od 16.st. i do početka 20.st. redovito je zastupljena kao dio miraza - dote kojeg je mladenka donosila u novi dom.

Istražujući škrinje, saznali smo da najljepše primjerke čuvaju u samostanima a najzanimljivije smo otkrili u Etnografskom muzeju u Splitu, gdje smo vidjeli pomorske škrinje s brodovima, baule – škrinje s zaobljenim poklopcem, ambare od tesanih dasaka, putne kovčege … a posebnu pažnju je izazvala svadbena škrinja koja je najbogatije ukrašena. Ona je pripadala mladenki a označavala je njen miraz koji je na posebno svečan način prenošen u mladoženjin dom. Nakon svadbe škrinja je stajala uz postelju bračnog para. U njoj se čuvalo ono najvrjednije u obitelji. Škrinja se nasljeđivala, iz generacije u generaciju, od majke i bake.

Željeli smo sami napraviti škrinju lijepu kao svadbenu sa suvremenim motivima i materijalima. Birali smo motive koji odgovaraju našem kraju: lavandu koja u obilju raste na otoku Čiovu i u školskom vrtu, zatim motive brodova naših pomoraca čije stare fotografije imamo u školi, stabla maslina iz našeg maslinika, Gospe od Prizidnica, i sl.

Ideja je bila i izrada osobne škrinje koja opisuje i vezuje se samo za jednu osobu, pojedinca, skupinu, obitelj ili par. Opisuje život, želje i sposobnosti pa i karakter pojedinca, ali i čuva mnoge tajne…