« Svibanj 2024 »

Dan nenasilja i Dječji tjedan (3. - 7. listopada 2022.)
Autor: Željka Ninčević, 8. 10. 2022.

Dječji tjedan je tradicionalna godišnja akcija i aktivnost posvećena djeci. Svojim programskim sadržajima i akcijama ovaj poseban tjedan svake godine obuhvaća sve više djece i odraslih u gradovima i općinama gdje djeluju osnovna Društva „Naša djeca“. Uvijek se održava u prvom punom tjednu listopada i traje sedam dana. Tjedan smo započeli razgovorom o Međunarodnom  danu nenasilja koji se obilježava 2. listopada. U našoj školi sudjelovali  smo i u nizu pedagoških radionica na temu Konvencije o pravima djece. Svi su bili zainteresirani i motivirani. Temu smo povezali i s dužnostima. Osobito smo se osvrnuli na fizičko, ali i verbalno i psihičko nasilje nad djecom. Bilo je tu izrade stripova, igre uloga, puno bojanja, crtanja i debatiranja. Svim učenicima najviše se svidjela Unicefova igrica na temu Konvencije o pravima djece. I vi ovdje možete otvoriti ovu zabavnu igru i zaigrati je sa svojim ukućanima! Gledali smo i kratki edukativni video uradak o dječjim pravima koji se osobito svidio učenicima razredne nastave. Možete ga pogledati putem linka.

U današnje vrijeme nužno je razgovarati o dječjim pravima i dužnostima. Naime, svjesni smo na koliko mnogo područja se djeca zakidaju, osobito u zemljama tzv. Trećeg svijeta. Posebno smo se dotakli prava djece na školovanje i na zdravstvenu skrb. Razgovarali smo o nizu problema s kojima se susreću siromašne  zemlje. Prisjetili smo se naših školskih humanitarnih aktivnosti, osobito projekta Pjat pun jubavi i zdravja kada se roditelji, učenici i djelatnici naše škole okupljaju igrajući tradicionalne dalmatinske igre, a prikupljen novac se donira potrebitima (Mariji obroci, Škola u bolnici i sl.).

Budimo i nadalje zagovaratelji dječjih prava! Moto Dječjeg tjedna je motivirajuća i prepoznatljiva izreka, koja izražava odnos odraslih prema djeci: „Ljubav djeci prije svega!“ Živimo ovu poruku u svojim razredima i domovima i ma gdje bili, jer na djeci i mladima svijet ostaje!