Projektne aktivnosti
Prva Erasmus mobilnost u Sloveniju
Autor: Željka Ninčević, 22. 5. 2024.

Učenici šestog razreda su sudjelovali na svojoj prvoj Erasmus mobilnosti u sklopu projekta "Krive su pčele" 🐝🌍 gostujući u OŠ Nove Jarše u Ljubljani od 19. do 22. svibnja 2024. godine. Ovaj dvogodišnji projekt, koji je kulminirao velikim koncertom u Splitu 11. svibnja 2024. 🎶🎤, ističe osvještavanje važnosti pčela i drugih oprašivača za naš planet 🌸🐝 te je učenicima pružio nezaboravno iskustvo kroz niz edukativnih i zabavnih aktivnosti. 📚🎉

Erasmus mobilnost učenika šestoga razreda s ravnateljicom Željkom Ninčević i nastavnicom Kemije i Biologije Jelenom Burazin 🏫👩‍🔬 je započela na Svjetski dan pčela 🐝🌍 čime je simbolično naglašena važnost teme projekta. Tijekom nekoliko dana, učenici su sudjelovali u različitim aktivnostima, uključujući otvaranje pčelinje senzorne staze u dvorištu OŠ Nove Jarše 🌿🚶, uzbudljiv lov na blago 🗺️🏆, te posjet urbanom pčelinjaku na vrhu zgrade teleoperatera A1 u Ljubljani 🌆🏢. Ove aktivnosti naglasile su važnost prijateljstva, očuvanja okoliša i svijesti o ulozi pčela u ekosustavu 🌍💚.

Učenici su razgledavali slovensku školu i razmjenjivali iskustva sa slovenskim učenicima te su sudjelovali i na nastavi kako bi usporedili školske sustave u Hrvatskoj i Sloveniji. Tako su sudjelovali na nastavi Domaćinstva, zatim na nastavi Engleskog jezika gdje su razgovarali o životinjama i potrebi očuvanja njihovih staništa 🐾🌳. Također su sudjelovali i na satu Geografije 🌍🗺️ te su učili o Sibiru gledajući dokumentarni film 🎥❄️ koji ih je uveo u taj daleki i fascinantni dio svijeta. Na satu Tehničke kulture naši učenici su s domaćinima izrađivali logo za zajednički projekt "Krive su pčele" 🎨🐝.

Učenici su sudjelovali i u humanitarnoj akciji "Veselo proljeće" 🌸💞 u organizaciji OŠ Nove Jarše kojom su se prikupljala sredstva za djecu slabijeg imovinskog stanja i za Caritas prodajom domaćih slastica i pića 🍰🍋☕. Ove aktivnosti su potaknule kreativnost i timski rad, a humanitarna utrka 🏃♂️🏃♀️, u kojoj su sudjelovali učenici Ivano i Vinka dodatno je obogatila njihov boravak u Sloveniji. Događaj je bio izrazito posjećen što samo pokazuje kako se dobro dobrim vraća ❤️🌟.

Posljednjeg dana mobilnosti, na Međunarodni dan biološke raznolikosti 🌏🌱, učenici su se oprostili od svojih slovenskih domaćina, ali samo nakratko. Već početkom lipnja naš školski zbor putuje u Sloveniju održati svečani koncert sa slovenskim prijateljima u Ljubljani 🎶🎤. Učenici su bogatiji za nova prijateljstva, iskustva i znanja te su puni dojmova napustili predivnu Ljubljanu 💖. Od srca zahvaljujemo svojim domaćinima iz OŠ Nove Jarše na izvanrednom gostoprimstvu i predivnim trenucima koje smo zajedno proveli 🙏😊. Ova Erasmus mobilnost ostavila je trajan pečat na sve sudionike, potičući nas da i dalje promičemo važnost očuvanja okoliša i zaštite pčela 🐝🌍 te da njegujemo stečena prijateljstva ❤️. Članak o našim aktivnostima je objavljen i na portalu skole.hr.