Projektne aktivnosti
Druga mobilnost u Sloveniji
Autor: Željka Ninčević, 8. 6. 2024.

Evo nas ponovo u Sloveniji! 22 učenika 4., 5, 7, i 8. razreda u pratnji ravnateljice Željka Ninčević, knjižničarke Tea Radić, učiteljice Biologije i Kemije Jelene Burazin i učitelja Glazbene kulture Nikole Rušinovića boravili su od 05. do 08. lipnja u Ljubljani na svojoj drugoj mobilnosti u sklopu projekta "Krive su pčele". Vrijeme su prvi dan iskoristili za posjet Ljubljanskom dvorcu, prekrasnoj tvrđavi smještenoj na najvišoj točki u gradu, koja je služila vjekovima za obranu od raznih neprijatelja. Tijekom borbi je bila i oštećena, zatim nadograđena i obnovljena, a jedno vrijeme je služila i kao zatvor. S najvišeg tornja tvrđave naši učenici su promatrali Ljubljanu kao na dlanu. Poseban doživljaj bila je vožnja uspinjačom, kao i zanimljive legende o zmajevima i junacima, a na kraju i 4D film o povijesti dvorca. 🏰

Drugi dan Ljubljanske avanture posjetili su OŠ Nove Jarše, te odmjerili snage na sportskom terenu igrajući košarku, nogomet i graničara. ⚽️🏀Uslijedilo je zajedničko snimanje spota za rap pjesmu projekta 🐝, proba za večernji nastup, te ručak u školskoj blagovaonici. Slobodno poslijepodne su proveli u BTC shopping centru, a večer je bila rezervirana za veliki koncert našeg zbora i zbora Rock mulčki koji se održao na najvećem Kongresnom trgu u Ljubljani. Uz učenike su nastupili 💕: 🎤 hamo_od_tribute2love-Matevž Šalehar, 🎤 Zlatko-Zlatan Čordić, 🎤 Masharik, 🎤 Romachild, 🎤 Marko Erzar i 🎹🎸Rock mulčki bend: Miha Renčelj, Luka Kuhar, Matej Sušnik, Marko Turk. Posebno smo ponosni na solo izvedbu našeg dalmatinskog grdelina 🐦 Nikole Pavičina, koji je pjesmom "Neka cijeli ovaj svijet" oduševio publiku i zaradio ogroman pljesak! 👏❤👏 Ako već niste vidjeli, na poveznici pogledajte snimku.

Posljednji dan je u jutarnjim satima bio rezerviran za šetnju Ljubljanskim pčelinjim putem 🐝, u okviru koje su posjetili gimnaziju Jože Plečnika. Na krovu škole se nalazi nekoliko košnica sa pčelama te mali vrt 🌺 o kojem se brinu učenici. Ovo je bio prvi urbani pčelinjak u Ljubljani, te su se mnoge druge ustanove povele za ovim primjerom. Posjetili su i Medarsku ulicu, u kojoj se nekad davno prodavao samo med, vidjeli prve pletene košnice i mnogo medonosnih biljaka po cijeloj Ljubljani. Nastavili su obilaskom izložbe Buddy Bear - skulpture medvjeda 🐻 koje simboliziraju međunarodno razumijevanje i toleranciju, kulturnu raznolikost i miran suživot. Izložba se sastoji od 146 pojedinačno oslikanih skulptura medvjeda u prirodnoj veličini. Svakog medvjeda naslikao je umjetnik iz jedne od zemalja sudionica, s temama i motivima koji odražavaju kulturu, povijest, ljude, krajolik, gospodarstvo, glazbu ili tradiciju njihove zemlje, ali nikada njen politički sustav. Pronašli su i hrvatskog medvjeda koji simbolizira naše divno more – ribe 🐟 i podmornicu. A nakon toga ih je u Gradskoj upravio primio gradonačelnik Ljubljane, gosp. Zoran Janković, koji je posebno želio upoznati našeg pjevača Nikolu Pavičina, a Nikola mu je zauzvrat iz sveg glasa otpjevao „Majko Dalmacijo“.

Poslijepodne je bilo rezervirano za vožnju brodom 🛥️ po rijeci Ljubljanici, posjet Zoološkom vrtu i parku Tivoli 🌳. Na zajedničkoj večeri smo se oprostili od naših domaćina koji su nam priredili nezaboravan boravak u Ljubljani. Sklopljena prijateljstva među učenicima (a možda i neke simpatije 😉) sigurno će se nastaviti u nekim novim projektima.

Hvala svima na gostoprimstvu i nezaboravnim trenucima koji su neizmjerno obogatili naše živote! 🙏❤️