Pedagoški kutak
27. 1. Dan sjećanja na žrtve holokausta
Autor: Sanja Kuliš, 26. 1. 2021.

Danas se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta kao podsjetnik na sve žrtve nacističkih režima u 2. svjetskom ratu. Na današnji dan Crvena armija oslobodila je nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj. Riječ holokaust označava genocid - sustavno i organizirano proganjanje i istrjebljenje Židova koje su počinili njemački nacistički režim i njegovi saveznici od 1933. do 1945. godine.

Nacisti, koji su na vlast došli u siječnju 1933. godine, vjerovali su u to da su Nijemci rasno superiorni, a da su Židovi osuđeni na 'život nedostojan života'. Holokaust je iza sebe ostavio trajne posljedice. Procjenjuje se da je u njemu ubijeno oko šest milijuna Židova (trećina svih Židova u svijetu).  U istočnoj i srednjoj Europi su židovske zajednice prestale postojati. Najveći dio preživjelih je odlučio otići u SAD i Palestinu gdje je stvorena židovska nacionalna država Izrael.

Na poveznici možete pogledati kratki dokumentarni film premijerno prikazan na obilježavanju 70. godišnjice oslobođenja Auschwitza. https://www.youtube.com/watch?v=HELou8tgrlU&t=7s