Pravilnik o načinu provođenja aktivnosti na promicanju spoznaje o štetnosti uporabe duhanskih i srodnih proizvoda na zdravlje
Pravilnik o postupku zapošljavanja te procjeni i vrednovanju kandidata za zapošljavanje
Pravilnik o postupku unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti
Pravilnik o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi
Pravilnik o izmjeni pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera
Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2024./2025.
Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole
BROJ BODOVA potrebnih za upis u 1. upisnom krugu šk. god. 2024./2025.
Danas je naš školski maslinik bio centar edukacije rezidbe maslina. Mnoštvo mještana se okupilo kako bi naučili nešto novo o rezidbi maslina i očuvanju drva. Prezentaciju je organizirala Udruga maslinara Čiovka – Slatine u suorganizaciji s Ministarstvom poljoprivrede - Upravom za stručnu podršku razvoja poljoprivrede. Okupljeni maslinari su tako mogli poslušati predavanja Žarka Kovačevića koji je i praktično prezentirao rezidbu; potom Silvije Marušić o korištenju feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki te Božene Beljan o održavanju ekstenzivnih maslinika. Svi predavači su diplomirani inženjeri agronomije, stoga su ih okupljeni pozorno slušali i pitali za savjete.
I naši učenici zadrugari su prisustvovali radionici na otvorenom te su naučili kako je svaka rezidba bolja ni od kakve, no ako već želimo dobar urod, trebamo na drugačiji način pristupiti rezidbi. Saznali smo dosta o fiziologiji masline, tehnikama rezidbe, o čemu bi rezač trebao voditi računa nađe ispred masline, odnosni na što treba obratiti pozornost. Nadalje, učili smo kako se formira uzgojni oblik, kada se obavlja rezidba za rod, zašto bi se trebala prakticirati rezidba u obliku polikonične vaze (deblo s tri ili četiri osnovne grane) i koliko se ta rezidba razlikuje od klasične. Također smo učili o stablu masline, kako se stablo ponaša, hrani. Prisutni su mogli čuti kako je kod rezidbe cilj da svi vrhovi podjednako raspoređeni i da imamo manje vodopija kako bi se u ljetnim mjesecima spasila stabla koja ne mogu dobiti potrebnu količinu vode. Svako stablo bi trebalo imati svoju formu jer maslinar na licu mjesta odmjerava svako stablo i svaku granu jer bez kvalitetne rezidbe nema ploda. Naučili smo da je osnovno pravilo rezati od vrha prema dolje te smo saznali koliko treba biti učestala rezidba, koliko intenzivna te kako obrezivati mlade masline, a kako starija stabla. Predavanja su pratile i televizijske ekipe što pokazuje važnost edukacije o rezidbi maslina. Vrijeme u masliniku je proletjelo, rezidba se provodi kroz ožujak i travanj te se nadamo da će se što više maslinara poslušati savjete naših predavača, a mi ćemo nastaviti njegovati školski maslinik te se nadamo da će uvijek biti mladih koji će održavati tradiciju maslinarstva.
Hvala Udruzi maslinara Čiovka - Slatine, koji su nam i ove godine pomogli u rezidbi!